MojAndroid

Tímu výskumným pracovníkom z technickej univerzity v Dánsku sa podarilo využiť jedno viac-jadrové optické vlákno na prenos 43 terabitov dát za sekundu. Takto rýchly dátový prenos môžeme považovať za najrýchlejší na svete vrámci optických sietí. Bežný optický internet, ktorý môžno máte aj vo svojich domovoch vedľa toho vyzerá, ako dial-up spojenie cez pevnú telefónnu linku.

Nie všetci si však prenos 43 terabitov za sekundu vedia premietnuť do reálneho využitia. Porál Extreme Tech z toho dôvodu previedol túto rýchlosť na bežné činnosti, ktoré na internete vykonávame. Napríklad základnú kvalitu filmu s veľkosťou 1 GB, by sme si s takýmto pripojením mohli stiahnuť za neuveriteľné dve desatiny milisekundy. Priemerné žmurknutie oka trvá 100 až 400 milisekúnd. Dalo by sa povedať, že mihnutím oka stiahnete stovky až tisíce filmov.

Zatiaľ však nie je známe, ako dánski vedci dosiahli tak vysokú rýchlosť. Predpoklad je ten, že využili protokol podobný Flexgridu, ktorý umožňuje zrýchliť sieťové pripojenia prostredníctvom optiky. Flexgrid umožňuje prenos rýchlosťou 1,4 terabitov za sekundu, čo je výrazne rýchlejšie než bežne dostupné komerčné pripojenia.

Aby sme uviedli informácie na správnu mieru, popísanú teoretickú rýchlosť je potrebné zatiaľ brať len s rezervou. Kým sa technológia začne využívať v praxi, môže to trvať aj niekoľko rokov. Taktiež nie je jasné, čo všetko je potrebné na to, aby sa takáto rýchlosť uplatnila v už existujúcej infraštruktúre providerov. Nezostáva nám nič iné, než čakať, kedy budú dostupné bližšie informácie.

Akú rýchlosť pripojenia do internetu máte vy ? 

Zdroj: gizmodo, extremetech, foto: icsvoiceanddata

 

12.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+