MojAndroid

Nemeckí vedci úspešne otestovali experimentálne zariadenie, ktoré produkuje vodíkovú plazmu za pomoci jadrovej fúzie. Podobný proces prebieha aj na Slnku a už dlhšie sa hľadá cesta, ako získať čistú a lacnú jadrovú energiu aj v našich podmienkach. Pokusu sa zúčastnila aj nemecká kancelárka Angella Merkelová, ktorá dohliadala na jeho úspešné prevedenie.

Pokus prebiehal v zariadení W7-X s cenou 400 miliónov EUR. Tento experimentálny stelarátor bude aj naďalej vedcom pomáhať pri pokusoch a poskytovať množstvo užitočných informácií, ktoré by nám raz mohli pomôcť skutočne získavať energiu z jadrovej fúzie. Tá, narozdiel od štiepenia jadier, spája dve ľahšie jadrá do jedného ťažkého, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Práve tá by mala v budúcnosti nahradiť rôzne iné zdroje energie na našej planéte.

Napriek úspešnému pokusu sme od skutočného ťaženia takejto čistej energie vzdialení ešte roky a možno aj celé dekády. Technológia má ale obrovský potenciál a okrem fosílnych palív môže nahradiť aj súčasné jadrové elektrárne. Výhodou je totiž aj to, že pri jadrovej fúzii nevzniká také množstvo rádioaktívneho odpadu, ktorý tvorí v súčasnosti obrovský problém na celom svete.

Spomínané zariadenie W7-X ale slúži skutočne iba na experimenty a pravdepodobne nám neumožní nijako ťažiť a využívať túto čistú energiu. Vedci ho ale budú aj naďalej používať pri svojich pokusoch a napredovaní v tomto zaujímavom probléme. Fyzici sú ale s doterajšími výsledkami spokojní. V poslednom teste sa im podarilo vytvoriť vodíkovú plazmu, ktorá existovala 0,25 sekundy a dosahovala teplotu 80 miliónov stupňov Celzia. Teploty v zariadení sa pritom šplhajú až na 100 miliónov stupňov, a tak majú vedci priestor na experimentovanie. Je ale celkom možné, že tejto generácii sa prelom ešte nepodarí, no budeme im držať palce, aby čistá energia bola dostupná čo najskôr.

Zdroj: Guardian via Gizmodo

4.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+