MojAndroid

Mnohí z vás si možno povedia: “Ďalší deň a ďalší článok o novej technológií batérií”, no pokrok vo vede jednoducho nezastavíme. Množstvo vedcov sa snaží vylepšiť najslabšiu stránku dnešných smartfónov a možno práve riešenie, ktoré prinášajú vedci z Oregonskej štátnej univerzity, môže byť tým radikálnym. Ich plán počíta s použitím draslíka v novom type batérií, ktoré by mali vydržať nielen dlhšie, ale mali by byť aj extrémne lacnejšie. Chemik Xiulei Ji hovorí, že možnosti použitia draslík v batériách neboli overené od roku 1932, kedy s ním prebiehali prvé pokusy v tejto oblasti.

“Po desiatky rokov si ľudia mysleli, že draslík nemôže fungovať s uhlíkom alebo inou uhlíkovou anódou.” – Xiulei Ji

Možnosti, ktoré otvára použitie draslíka v batériách, sú naozaj veľké. Draslík je totižto 880-krát výdatnejší ako lítium, takže v batériách netreba používať také veľké množstvo materiálu pri výrobe batérie. To sa odrazí najmä v cene konvenčných batérií, ktoré sa používajú napríklad v mobilných zariadeniach. Problémom je však to, že atómy draslíka sú oveľa väčšie ako v prípade lítia, čo znamená, že bude ťažšie zaručiť ich integráciu s uhlíkom.

banan-draslik

Jedným z najrozšírenejších zdrojov draslíka v prírode sú banány.

Je isté, že energetická hustota draslíkovo-iónovej batérie nebude nikdy taká, akú ponúkajú Li-Ion batérie. Oproti nim je však výhodou dlhý životný cyklus, oveľa nižšie náklady na výrobu a možnosť využi existujúce výrobné procesy výroby materiálov uhlíkových anód. – hovorí Xiulei Ji.

Náš tip
Nové batérie od Samsungu sú ohybné. Majú mnohostranné využitie

Do budúcnosti tak vedci musia vymyslieť iba to, ako do batérií s draslíkom uložiť väčšie množstvo energie. To sa možno dá dosiahnuť pridaním ďalších chemických prvkov (napríklad sodíka alebo magnézia namiesto lítia), prípadne vytvorením úplne novej technológie mobilných batérií. Každopádne, ako každému inému projektu na rozvoj batérií, aj vedcom z Oregonu držíme pri ďalšom vývoji palce.

Zdroj: AndroidAuthority

30.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Peter

  “Draslík je totižto 880-krát výdatnejší ako lítium, takže v batériách treba používať také veľké množstvo materiálu pri výrobe batérie.”
  vs

  “Je isté, že energetická hustota draslíkovo-iónovej batérie nebude nikdy taká, akú ponúkajú Li-Ion batérie”

  ???

  • Mal som tam chybu – “treba” -> “netreba” … v zásade ale ide o to, že pri výrobe konvenčnej batérie treba použiť na výrobu menej draslíka, ako sa dnes používa lítia, no draslíkové atómy sú veľké, čo znamená, že sa nedajú tak jednoducho “spojiť” s uhlíkom, čo znamená, že batéria rovnakých rozmerov, ako majú dnešné akumulátory, avšak vyrobená z draslíka + uhlíková anóda, nedokáže uchovať, prezatiaľ, toľko energie ako Li-ion akumulátor. Preto treba vymyslieť, ako na draslík naviazať viac energie bez toho, aby tie batérie museli byť väčšie…

 • jasom

  Žeby google translator?

+