MojAndroid

Viacjadrové procesory sú v segmente počítačovej a mobilnej techniky už bežnou záležitosťou. Je normálne, že dnešné mobilné procesory majú štyri alebo osem jadier. V počítačoch sa v drahších zostavách dostanete dokonca k procesorom so 16 jadrami. Viac jadier je schopných vykonať viacero simultánnych úloh, čím ich za kratší čas dokáže vyriešiť oveľa viac ako bežné procesory. Novinka z univerzity Davis v Kalifornii nesúca názov KiloCore, však prináša procesor s 1000 jadrami, ktoré dokážu v priebehu jedinej sekundy spracovať 115 miliárd inštrukcií. Čo je ale dôležité, dokážu to s minimom energie. K svojmu chodu totižto potrebujú výkon na úrovni len 0,7W, čo znamená, že napájané môžu byť len za pomoci jedinej AA batérie.

Na univerzite nechceli navrhnúť ten najvýkonnejší procesor. Ich cieľom bolo navrhnúť a nechať vyrobiť čip, ktorý by dokázal pracovať s aplikáciami rozdelenými na mnoho menších podprogramov. Tie by vzhľadom na počet jadier dokázali využiť ich plný potenciál a pracovať paralelne a nezávisle od seba, no s minimálnou spotrebou energie. Vysoká úspora sa dosiahla aj tým, že každé jadro je taktované nezávisle, takže ak nie je práve využívané tak sa automaticky vypne.

O tom, že ide skôr o univerzitný projekt dokazuje to, že IBM pre univerzitu vyrobil tento čip staršou 32nm technológiou. Takýto čip je vhodný napríklad na kódovanie a dekódovanie videa, šifrovanie a iné operácie, ktoré zahŕňajú paralelné spracovanie veľkého množstva dát. Komerčné použitie tohto čipu je však momentálne v nedohľadne.

Zdroj: engadget

21.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+