MojAndroid

V dnešnej dobe, kedy sa technológia stáva stále dôležitejšou súčasťou nášho života, je potrebné udržiavať naše zariadenia v dobrom stave. Európska únia (EÚ) túto potrebu chápe a prijala nové pravidlá, ktoré umožňujú jednoduchšiu opravu spotrebiteľských výrobkov, a mnoho ďalších opatrení, ktoré pomáhajú spotrebiteľom šetriť peniaze a námahu. Správu priniesol portál AndroidCentral.

Európska únia prijala nové opatrenia, ktoré majú zabezpečiť, aby sa rôzne spotrebiteľské výrobky, ako napríklad aj smartfóny, dali jednoduchšie opraviť a nekončili ako zbytočný odpad. Táto dohoda, schválená Európskym parlamentom aj Radou EÚ, prináša viac práv pre spotrebiteľov a zároveň zaväzuje výrobcov, aby po oprave produktu pridali ďalších 12 mesiacov záruky.

Právo na opravu je pre nás veľmi dôležité, pretože umožňuje spotrebiteľom predĺžiť životnosť ich zariadení a zároveň znížiť množstvo elektronického odpadu. Ročne ľudia vytvoria až 50 megaton elektronického odpadu, čo v prepočte znamená až 7,3 kilogramov na osobu. To je ako vyhodiť do odpadu 1000 notebookov každú sekundu. Momentálne má množstvo vyprodukovaného elektronického odpadu stúpajúci trend, no táto vyhláška by mala pomôcť ho stabilizovať.

Nové pravidlá budú mať obrovský vplyv na spotrebiteľov, ktorí si budú môcť vybrať, či chcú svoje zariadenie opraviť alebo dokonca vymeniť. Výrobcovia budú musieť na svojich webových stránkach poskytnúť informácie o náhradných dieloch a opravách, a každý, kto sa zaoberá opravou elektronických zariadení, bude mať prístup k týmto dielom za ceny, ktoré vo výsledku nezaťažujú spotrebiteľov. Google v USA sa týchto nových pravidiel už chytil a rada Google Pixel 8 bude už oveľa ľahšie opraviteľná.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Pravidlá sa vzťahujú na rôzne spotrebiteľské výrobky

Nové pravidlá o práve na opravu sa nevzťahujú len na smartfóny ale na širokú škálu spotrebiteľských výrobkov. Týkať sa bude tabletov, práčok, umývačiek riadu, chladničiek, televízorov a mnoho ďalších zariadení. Tieto pravidlá majú za cieľ zabezpečiť, aby si spotrebitelia mohli jednoducho opraviť svoje zariadenia a nemuseli ich hneď vyhodiť, keď sa pokazia.

Táto dohoda tiež zabraňuje výrobcom vkladať do zariadení druhotriedne alebo už použité diely. Okrem toho sa zaoberá aj tým, aby predajcovia opravovali zariadenia v primeranom čase a za férovú cenu. V dokumente je taktiež spomenuté že výrobcovia musia vytvoriť zoznam so štandardnými cenami opráv aby sa ľudia vedeli jednoduchšie rozhodnúť, kde si svoje pokazené zariadenie dajú opraviť.

Náš tip
Európska únia schválila prvý zákon týkajúci sa umelej inteligencie

7.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+