MojAndroid

Podvodníci s e-mailom “Ahoj, som hacker” sa opäť ozývajú. Kriminálne živly v slovenskom online priestore rozbehli ďalšie kolo svojej tradičnej poľovačky na ľahké ciele. Ako informuje Polícia SR, v týchto dňoch bol zaznamenaný zvýšený výskyt podvodných e-mailov, v ktorých sa údajný hacker vyhráža, že zverejní vaše intímne zábery, ktoré mal zaznamenať cez vašu webkameru.

Na údajnom videu má byť zachytené nielen vaše správanie pred webkamerou, ale aj to, čo ste si prehrávali na weboch pre dospelých. Ak chcete zverejneniu materiálu zabrániť, máte hackerovi-vydieračovi poslať približne 970€, najčastejšie cez kryptomenu Bitcoin.

Váš účet (ne)bol napadnutý

Ide o podvod, ktorý sa začal aktívnejšie síriť ešte začiatkom roka 2019, kedy naň upozornila aj spoločnosť ESET. Masovo rozosielané e-maily s predmetom “Váš účet bol napadnutý.” sa snažia u potenciálnych obetí využiť strach a zahanbenie, aby od nich vylákali peniaze.

Podvodné e-maily pritom nie sú cielené na konkrétne osoby, takže ich dostávajú aj ľudia, ktorí vôbec nemajú webkameru. Ide o prostú hru čísel. Kriminálnici doslova zaspamujú tisíce a tisíce e-mailových adries a čakajú, kto sa chytí… Misky pomyselných váh sa snažia nakloniť na svoju stranu rôznymi trikmi. Napríklad tým, že v texte stanovia nejaký časový limit – na zaplatenie máte 50 hodín, pričom odpočet sa spúšťa otvorením mailu a podobne.

Okrem toho pre zvýšenie dôveryhodnosti útočník niekedy využíva aj podvrhnutú hlavičku e-mailu, v ktorej sa ako odosielateľ zobrazuje rovno adresa prijímateľa. Pôsobí to teda tak, že e-mail bol odoslaný z vašej schránky, čo má posilniť dojem, že váš účet a zariadenie boli skutočne napadnuté. Stačí si zobraziť podrobnosti a opona spadne.

Váš účet bol napadnutýRady od Polície SR a ESETu

  • takéto správy ignorujte, v žiadnom prípade na nich neodpovedajte
  • v nastaveniach vašej e-mailovej schránky si tohto príjemcu zablokujte
  • správu presuňte do priečinka spam
  • nikdy neklikajte na žiadne odkazy v e-mailoch od osôb, ktoré nepoznáte

Odosielateľ podozrivého emailu používa niekoľko e-mailových adries, a preto nevylučujeme, že sa podozrivé správy aj po zablokovaní odosielateľa nebudú opakovať. V takom prípade postupujte analogicky a zablokujte odosielateľa a následne e-mail odstráňte.

Hoaxy a podvody – Polícia SR

Aktuálna verzia podvodného mailu má príznačné načasovanie, veď PornHub Premium je aktuálne dostupný zadarmo. Na druhú stranu, ide o slabší odvar vydieračských mailov, ktoré sme mali tú možnosť vidieť v ostatnej dobe:

  • nevyužíva podvrhnutú hlavičku e-mailu – väčšina schránok spravy dokáže odflitrovať ako spam
  • neobsahuje údajné alebo skutočné heslo – kvalitnejšie verzie podvodu do textu pridávali aj heslo, ktoré bolo získané z rôznych veľkých únikov, ku ktorým došlo za ostatné roky
  • e-maily rozposiela skutočne masovo – mne ich prišlo hneď päť prakticky súčasne
  • slovenský preklad sa síce zlepšil, no stále z neho cítiť “strojovosť”

Ako už pred časom upozornil ESET: ide o podvod a pokus o vydieranie. Útočník v skutočnosti žiadne inkriminujúce video obete nemá.

Je to skutočne tak, sám si to overil už niekoľkokrát, útočníci sa síce vyhrážajú a sľubujú zverejnenie, no keď im napíšete, aby to spravili, že aj tak hľadáte to dobré video, ktoré ste na webe pozerali vo štvrtok, tak sa nič nestane… Nemajú ani štipku slušnosti, že by odpísali.

Váš účet bol napadnutý

Ak podobný email nájdete aj vy vo svojej schránke, konajte pomaly, rozvážne a vyvarujte sa unáhlených krokov. Na scam v prvom rade neodpovedajte, nesťahujte si jeho prílohy, neklikajte na vložené linky a útočníkom určite neposielajte peniaze. V prípade, že útočník uvádza vaše skutočné heslo, odporúčam zmeniť si ho a aktivovať si na danej službe dvojfaktorovú autentifikáciu. Vo viacerých prípadoch totiž prihlasovacie údaje útočníci naozaj otestujú a hacknutý účet používajú prinajmenšom na ďalšie šírenie svojich správ. Svoje zariadenie si tiež preskenujte spoľahlivým bezpečnostným softvérom, aby ste sa vyhli infekcii a ďalším problémom, napríklad zneužitiu zabudovanej webkamery. To sa dá napríklad obyčajným prelepením jej objektívu.

Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET

Náš tip
Podvodníci v mailoch tvrdia, že si nahrali Slovákov pri sledovaní porna
Náš tip
Podvodníkov na internete je stále viac a viac. Ako im nenaletieť?

PODOVOD: VÁŠ ÚČET BOL NAPADNUTÝNa Slovensko znovu po čase dorazil podvodný e-mail, v ktorom sa jeho autor nie…

Zveřejnil(a) Hoaxy a podvody – Polícia SR dne Pondělí 6. dubna 2020

6.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+