MojAndroid

Vláda chce občanom, ktorí na Slovensko prichádzajú z takzvaných “červených” krajín so zvýšeným výskytom nového koronavírusu, posielať SMS správy, ktoré ich budú informovať o povinnosti kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR. Za ignorovanie tejto výzvy budú vyvádzané dôsledky vo forme bližšie nešpecifikovanej “vysokej pokuty”.

Plánované zavedenie takýchto SMS správ je priamou reakciou na opätovné zvýšenie pozitívnych testov na prítomnosť nového koronavírusu, ku ktorému došlo v ostatných dňoch. Značná časť nových prípadov je importovaná zo zahraničia, preto majú nové opatrenia dávať zmysel.

Súčasťou výstražných SMS správ má byť aj upozornenie na povinnosť absolvovať domácu karanténu, ako aj informácie k laboratórnym testom na prítomnosť nového koronavírusu.

Na to, aby systém SMS správ mohol vôbec fungovať musí dôjsť k právnej úprave. Ako píše portál Teraz.sk, novela zákona bude vo vláde predložená v pondelok 13. júla a prerokovaná bude v skrátenom legislatívnom konaní. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval premiér Igor Matovič.

Niečo podobné tu už bolo

Detaily zatiaľ nie sú známe, no podobné SMS správy súvisiace s koronavírusom nie sú úplnou novinkou. Ministerstvo zdravotníctva rozposielalo SMS správy s odporúčaniami ako sa správať  v období zvýšeného výskytu koronavírusu.

Po veľkonočných sviatkoch zase dochádzalo k plošnému rozposielaniu SMS správy, prostredníctvom ktorej Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky občanom ďakoval za to, že sviatky strávili doma. Aj vtedy však išlo o celoplošné posielanie správy, bez ohľadu na reálny pohyb príjemcu.

Istý čas sa hovorilo aj o tom, že operátori budú štátnym orgánom sprístupňovať podrobné údaje o pohybe občanov, no nakoniec to dopadlo tak, že celú myšlienku zarazil Ústavný súd. Akousi náhradou sa teda stal systém eKaranténa.

Detaily v pondelok

Aktuálne to vyzerá tak, že vláda opätovne predloží podobný návrh, ktorý by v spolupráci s operátormi umožnil cielene zasielať SMS správy. Príjemcami majú byť osoby, ktoré prekročia slovenské hranice a za ostatných 14 dní boli v rizikových krajinách, čo by sa bez určitej miery sledovania pohybu zariadenia robilo len ťažko.

V každom prípade si treba počkať na pondelkové zasadnutie vlády, aby sme získali presnejšie informácie o tom, ako, a či vôbec, bude nový systém fungovať.

Náš tip
Koronavírus: Ako štát nakladá s údajmi od operátorov
10.7.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+