MojAndroid

Zdalo by sa, že vývoj technológií v telefónoch sa v posledných rokoch zameral len na displeje s čo najvyšším rozlíšením alebo fotočipy s čo najlepšou svetelnosťou. Pozadu ale nezostávajú ani ďalšie technológie. Minulý týždeň na konferencii ION GNSS+ v Portlande spoločnosť Broadcom predstavila najnovší GPS čip pre rok 2018.

Náš tip
Veľké slnečné žiarenie nachvíľu odstavilo GPS

Vývoj GPS (Global Positioning System) začal už koncom 50. rokov. Prvý satelit súčasného systému GPS (bloku 2) bol vypustení až v roku 1989 a 24. družica po ktorej bol systém plne funkčný až v roku 1994. Prvý telefón s GPS, európsky outdoorový model BENEFON ESC! sa ale objavil až  v roku 2000.

Dnes má GPS prijímač praktický každý telefón od najlacnejších po najdrahších. Pre lepšie určenie polohy sa v posledných rokoch v telefónoch objavuje aj podpora konkurenčného ruského navigačného systému GLONASS a dokonca už aj európskej varianty Galileo. Zatiaľ čo súčasné GPS prijímače v telefónoch dokážu určiť polohu s presnosťou na 5 metrov, najnovší čip BCM47755 od Broadcomu bude pracovať s presnosťou 30 centimetrov.

Vyššia presnosť sa bude týkať aj husto obydlených oblastí. Výrobca tejto presnosti dosiahol použitím frekvencie L5 s veľmi nízkym šumom oproti tradične používanej frekvencii L1. Frekvencia L5 sa v súčasnosti využíva napríklad v ropnom priemysle pri presnom hľadaní ropy alebo zemného plynu. Ďalším vylepšením je použitie 28nm technológie pri výrobe. Vďaka tomu sa čip spotrebuje o 50 % menej energie ako súčasné riešenia. Nový čip sa do masovej výroby dostane až v budúcom roku, takže v tohtoročných telefónoch sa s nim ešte nestretneme.

Zdroj: androidcentral

26.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+