MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že smartfóny značky Nokia sa po spustení predaja spoločnosťou HMD Global tešia veľkej obľube. Už sme vás informovali o tom, že HMD zaznamenalo extrémne úspešný koniec roka, keď firma predala takmer polovicu všetkých smartfónov za minulý rok. Teraz sa ukázalo, aký veľký úspech to pre firmu znamenalo, keď v predajoch porazila množstvo úspešných spoločností.

Náš tip
Nokia 8: Vlajková loď, ktorá nesklame ani náročných používateľov | RECENZIA

Nokia boduje najmä na Strednom východe

Celkovo sa v Q4/2017 podľa spoločnosti Counterpoint Research predalo 4,4 milióna smartfónov značky Nokia (iné výskumné spoločnosti uvádzajú hodnotu 4,15 milióna kusov). Táto istá spoločnosť ale vyhodnotila, že úspech HMD bol ešte väčší, keďže spoločnosť predala viac smartfónov vo svojom prvom roku pôsobenia na trhu ako mnohí renomovaní výrobcovia. Konkrétne ide o značky HTC, Sony, Google, Alcatel, Lenovo (pravdepodobne bez značky Motorola), OnePlus, Gionee, Meizu, Coolpad či ASUS.

Ide o predaje v globálnom meradle, kde HMD Global skutočne boduje. Najväčšmi sa firme darí napríklad vo Vietname či ďalších krajinách na Strednom východe, kde je Nokia absolútne najpopulárnejšou značkou telefónov (smartfóny + hlúpe telefóny dokopy). Vo Veľkej Británii bola Nokia treťou najobľúbenejšou značkou smartfónov a do TOP 5 sa dostala aj v Rusku.

Darí sa aj “hlúpym telefónom”

Okrem iného sa spoločnosti HMD podarilo rozšíriť aj povedomie o “hlúpych” telefónoch Nokia. V tomto segmente má legendárna značka 15% trhový podiel a je aktuálnou svetovou jednotkou. Okrem toho má približne 1% podiel na trhu so smartfónmi. V celkovom meradle (smartfóny + hlúpe telefóny) má Nokia 5% podiel a je aktuálne 6. najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete.

Je zaujímave sledovať znovuzrodenie legendárnej značky. Je zrejmé, že Nokia sa zatiaľ upriamuje na dostupnejšie zariadenia, ktoré bez pochýb tvoria absolútnu väčšinu predaných smartfónov. Nokia 8 nám však ukázala, že HMD to vie aj s vlajkovými loďami. Na druhej strane, práve široká diverzifikácia portfólia umožňuje spoločnosti HMD Global dosahovať tieto skvelé úspechy, a to všetky iba v prvom roku návratu značky Nokia na trh so smartfónmi.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+