MojAndroid

Na úvod musím napísať, že som samozrejme pred Androidom vystriedal viacero telefónov, ale HTC Desire je proste telefón z iného sveta. Rozdiel viacerých tried oproti klasickým “nesmart” telefónom pritom, zdá sa mi, nie je dostatočne zrejmý ani z recenzií a ani napríklad z ponuky operátorov. Preto ho chcem zdôrazniť. Po mojej skúsenosti so SAMSUNG F480 som bol dokonca presvedčený, že dotykový display viac nechcem ani vidieť. Som ale rád, že som to nakoniec prehodnotil a dal Androidu šancu. Došlo to až tak ďaleko, že telefón nahradil PC v značnej časti úloh na ktoré som používal PC.

Páči sa mi:

Nejdem vymenovávať parametre, displej má super rozlíšenie, reakcie telefónu sú super rychlé. Aplikácií zoženiete na markete tisíce, málo z nich je však takých, čo by ste prakticky používali denne. Osobne mám rád, keď je všetko na telefóne pripravené na okamžité použitie, neznášam niečo prepínať alebo zapínať aby to fungovalo. Napr. bluetooth – toho použitie vidím ako úplne núdzové = ešte som ho nikdy nepoužil. Ako teda prenášať súbory z telefónu a do telefónu? Zásadná otázka, na ktorú existujú v prípade Androidu desitaky odpovedí. Od vytiahnutia SD karty z telefónu, cez USB storage, samba klienta pri WiFi pripojení, až po FTP. Ako ich ale prenášať jednoducho? Z telefónu do PC je to jasné, v telefóne veľa súborov nevzniká, najčastejšie fotografie – a tie jedným klikom pošlete na facebook kam fotografie patria, alebo ich pošlete mailom. Na prenos z PC do telefónu sa mi najviac osvedčil Dropbox. Na PC to znamená nakopírovanie súboru, ktorý by som mohol potrebovať v telefóne, do adresára, ktorý je nazdielaný – jednoduchšie to už nejde, žiadne potvrdzovanie, povoľovanie, zapínanie. V telefóne si ho potom dvomi tromi klikmi kedykoľvek nájdem. Ďaľšia aplikácia ktorá mi totálne vyhovuje Firefox/Chrome plugin “Send to Android”. Je postavená na Android Cloud to device messaging frameworku, ktorý totálne neviem ako funguje, podstatné však je, že vie pushnut obsah z PC do telefónu okamžite. V praxi to napríklad znamená, že akýkoľvek text ktorý skopírujem do schránky na PC mám okamžite v schránke v telefóne, viem ho teda napr. jedným klikom vložiť do SMS. A to všetko zase bez akéhokoľvek zapínania prihlasovania a neviemčoho, proste vždy pripravené na okamžité použitie. Mohol by som pokračovať, okienko je malé ;)

Zápory:

Generálne zlyhanie všetkých výrobcov elektroniky sa týka výdrže batérie. Desire je v tomto z tých najmenej podarených. Od telefónu by som v roku 2011 očakával, že vydrží na jedno nabitie pri súvislom používaní všetkých jeho funkcií aspoň 16 hodín. Pod súvislým používaním mám na mysli zapnutý display, aktívne dátové pripojenie, wifi, bluetooth a gps. O tom však môžete snívať. Načo sú všetky aplikácie, youtube, forsquare, googlemaps keď sa ich bojíte používať lebo viete že je ešte len 16:00 a k nabíjačke sa dostanete najskôr o 20:00. Aj keď samozrejme nabíjam telefón každú noc, na permanentne zapnuté wifi zabudnite ak odmietate nabíjať telefón aj v priebehu dňa. Je to veľmi obmedzujúce, že keď ste mimo dosah nabíjačky musíte neustále myslieť na to, že už dosť bolo pozarania do mobilu, lebo sa vybije.

Za ďalšiu harwareovú nedokonalosť považujem veľkosť vnútornej pamäte telefónu. Netuším koľko to je, ale neustále ma otravuje, že je plná. Všetky aplikácie, ktoré sa dajú, mám na SD karte a aplikácií v telefóne mám len zopár, no i tak zaberajú všetku pamať. Kontakty, facebook, gmail a googlemaps zaberú vačšinu. Nerozumiem, je fakt rok 2011 a ja si nemôžem do telefónu nainštalovať 5MB aplikáciu, lebo sa mi tam nevojde, pričom tam nič iné nemám.
Čo sa týka softwarových vylepšení určite by som nejaké vychytávky ocenil, jedná sa však asi o prudko subjektívne požiadavky. Napr. možnosť priamo otovoriť hypertextový odkaz z SMS alebo emailu alebe facebookovej aplikácii v browseri na PC – bez nutnosti čokoľvek kopírovať a preposielať – opak “Send to Android” vychytávky.

OS Android: Android 2.2 FroYo

Celkové hodnotenie: 9/10

Majiteľ HTC Desire: jklmn (nickname)

Máš Android telefón alebo tablet? Si spokojný alebo máš výhrady? Napíš vlastné užívateľské postrehy z používania a vyhraj Android tričko.
Chcem napísať vlastnú recenziu


16.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+