MojAndroid

Nebudem hodnotiť telefón tak ako to očakáva skoro každý, ale pozriem sa na zariadenie, ktoré s príchodom iPad na trh dostalo iný rozmer. Som vlastníkom androidového tabletu Archos 70 a chcel by som sa s Vami podeliť o svoje skúsenosti s ním. V prvom rade chcem opísať ako som sa k tabletu ako takému dopracoval. Keďže som mal skúsenosti s používaním T-mobile G1 a následne som preskočil na HTC Desire, logicky po uvedení slušnejších tabletov na trh som začal poškuľovať týmto smerom.

Predstava väčšieho displeja a zbavenie sa tašky z notebookom boli veľké lákadla. Aj keď som pri výbere svojho, koketoval aj čínskymi hračkami za 150$, nakoniec zvíťazil zdravý rozum, ktorý si stanovil nasledovné podmienky:

 • kapacitný displej
 • 1GHz procesor
 • HDMI výstup
 • 512MB RAM
 • interná pamäť najmenej 4GB
 • klasický USB port na komunikáciu s PC
 • výdrž najmenej 5 hodín
 • micro SD card slot
 • WIFI a bluetooth
 • predná kamera

Po prehliadke všetkého možného čo bolo na nete k dispozícii som dal prednosť Archosu pred Samsungom Tab. Rozdiel ceny skoro 400€ je dosť veľký a keďže môj Desire dokáže urobiť wifi spot pre Archosa, tak vyhral 250€ internet tablet, ktorý z mojich požiadaviek ukrojil RAM pamäť na 256MB. Po hľadaní predajcu a čakaní na môj tablet som ho konečne držal v ruke. Musím povedať, že prvý dojem bol vynikajúci. Hrúbka prístroja o trochu menšia ako u HTC Desire vo mne však vyvolávala obavy že tých reklamovaných 7 hodín prevádzky asi nebude dosiahnuteľná méta.

Po zapnutí prístroja som bol prekvanený svižnosťou systému a hneď ponúknutá aktualizácia z 2.1 na 2.2 ma naladila na myšlienku Flashu a Google TV cez HDMI port na televízor. Moje očakávania však padli na tvrdú zem, keď som zistil, že nie len Adobe flash je neskutočná méta pre moju 70tku, ale pomalosť systému je horšia ako pri prvej nedoladenej 1.5 na mojej prvej G1. Našťastie existuje komunita a na forum.archosfans.com  som našiel návod na dočasný root a vrátenie rýchlosti procesora z 800MHz na pred updatom normálnych 1GHz, pri ktorých sa tablet približoval 2.2 na mojom HTC Desire.  Zariadenie nie je dodávané s google aplikáciami a asi málokto má chuť hľadať v AppsLib to čo potrebuje. Aj tento problém vyriešila komunita a gapps hack na mojom stroji rozchodil všetky googlovské vymoženosti a ponúkol aj platené aplikácie. Flustrujúce pre mňa bola aj chyba vo wifi, keď Archos odpájal spojenie na kanáloch výšších ako 10. Asi mesiac po mojej kúpe Archos vydal update na firmware 2.0.71 kde sa ocitla možnosť  v záložke Power management nastaviť frekvenciu na 1GHz a opravil niektoré chyby v systéme týkajúce sa wifi. Aj keď bol systém vcelku svižný nahodil som odporúčaný ADW.Launcher a rýchlosť bola zrazu ako u môjho HTC. V tejto konfigurácií ho používam doposiaľ a pri nasledovnom update, ktorý Archos sľúbil do konca januára aj s hardwarovým akcelerovaním Flashu si už dám dostatočný pozor na skúsenosti iných.

K samotnému prístroju:
Displej 800×480 je postačujúci a čitateľnosť je veľmi dobrá aj keď na slnku by to mohlo byť podstatne lepšie. S technológiou pitch to zoom v prehliadači, čítačkach kníh a v prehliadači obrázkov si naozaj vychutnáte 7 palcovú obrazovku. Prehrávanie videa je naozaj zážitok a  vstavaný prehrávač prehrá skoro všetko. (Čo som pustil to išlo cez DivX po mpeg). Čítačka micro SD kariet je z boku prístroja a tým pádom vybratie a nakopírovanie súborov z počítača je najrýchlejší spôsob ako dostať do tabletu nejaké video alebo hudbu. Samozrejme je tu možnosť pripojiť ho k počítaču cez mikro USB kábel, ktorým pripojí SD kartu a aj vnútornú 8GB pamäť.

Aj keď som sa obával o výdrž batérie, opak bol pravdou. Je to k neuvereniu ale sedem hodín na wifi je normálny čas a pozretie si dvoch, troch filmov na jedno nabitie je úplná samozrejmosť. Prístroj sa nabíja len cez dodávanú nabíjačku, takže zabudnite na nabíjanie cez USB ako u telefónov.

WIFI je štandartom a po poslednom update šlape ako má aj keď ma prekvapil jeho slabší dosah ako má HTC Desire. U bluetooth je možnosť pripojenia externého zariadenia GPS ale k tomu som sa ešte nedostal, ale určite po spravím lebo niekde som čítal, že Desire sa vie správať aj v tomto režime.

Písanie textov, po prechode z telefónu, je iná liga, ale držiac prístroj v dvoch rukách, jediná možnosť je použiť režim na výšku, lebo pri písaní na šírku je vzdialenosť stredných písmen ďaleká pre moje prsty. Po doinštalovaní Smart Keyboard Pro klávesnice, písanie slovenských znakov na SK querty je naozaj jednoduché.

HDMI a USB host som ešte nemal možnosť odskúšať. Káble sa nedodávajú zo zariadením tak je nutné ich doobjednať a moje sú zatiaľ na ceste. Ale dúfam, podľa ohlasov na fóre, že to naozaj bude fungovať ako malá google TV a po pripojení klasickej klávesnice a myši mi môj Archos nahradí notebook.

Ovládanie iba softwarovými tlačítkami pre mňa “telefonistu” bolo síce trochu iné ale nemôžem povedať že by to bol problém. Hardwérove buttony sú len na vypnutie a na hlasitosť.

A tu je zoznam najdôležitejších aplikácii čo používam:

 • Skype
 • Facebook
 • Twitdroyd
 • K-9 mail
 • Astro
 • gTalk
 • Documents to Go
 • ezPDF Reader
 • VPlayer
 • Wapedia

Nevýhody:

 • Zariadenie nie je ešte rootnuté :(
 • Malá RAM (niekedy to cítiť pri multitaskingu)
 • Nedotiahnutý Adobe Flash (aj keď posledná verzia z XDA je už použiteľná)

Záver:

Aj keď sa na trh začínajú dostávať zariadenia s Tegrou 2 a Androidom 3, myslím si že kúpa tohoto zariadenia má stále význam. Pokiaľ Archos dodrží to čo sľúbil a vydá nový firmware aj s akcelerovaným flashom nie som si istý či má zmysel čakať na “3” ktorá toľko zmien neprinesie a určite nie na tablet s týmto rozlíšením. Mal som možnosť porovnať 70 so Samsumgom Tab a som rád, že som zvolil toto tenšie, lahšie a menej laggové zariadenie. Možnosť pripojiť sa cez 3G na net za skoro 400€ naviac rozhodne za to nestojí, hlavne keď najlacnejšie Mifi sa dajú kúpiť za 50€.”

Verzia OS Android: Android 2.2 FroYo

Celkové hodnotenie: 9/10

Autor: Mirovic25

Máš Android telefón alebo tablet? Si spokojný alebo máš výhrady? Napíš vlastné užívateľské postrehy z používania a vyhraj Android tričko.
Chcem napísať vlastnú recenziu

Predstava väčšieho displeja a zbavenie sa tašky z notebookom boli veľké lákadla. Aj keď som pri výbere svojho, koketoval aj čínskymi hračkami za 150$, nakoniec zvíťazil zdravý rozum, ktorý si stanovil nasledovné podmienky:
17.1.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+