MojAndroid

Smartfóny sa stali úplne normálnou súčasťou našich životov. Prístrojom, s ktorým trávime veľmi veľa času a stále ho máme na dosah. Dôležitý preto nie je len prístup ku kvalitnému obsahu online, ale aj ku kvalitnému obsahu, ktorým plníme naše smartfóny. Základom sú z tohto pohľadu kvalitné a užitočné aplikácie. V oficiálnych obchodoch to priam prekypuje rôznorodými aplikácie, no povedzme si to úprimne, nie všetky si zaslúžia našu pozornosť. 

Niektoré nie sú dostatočne kvalitné, iné nie sú príliš zmysluplné, no a pri niektorých je ich poslanie buď nejasné, prípadne priamo zákerné. Google sa vo svojom obchode Play snaží vykonávať základnú kontrolu kvality a ochranu používateľa voči škodlivému obsahu, no nie vždy to dopadne podľa pôvodných predstáv.

Hoci do rovnice vstupuje aj taká vec ako hodnotenia používateľov či rôzne “kurátorské výbery”, posúdenie vhodnosti či reálneho prínosu tej či onej aplikácie predstavuje komplikovanú záležitosť. V prípade, že ide o smartfón vášho dieťaťa, pri určovaní vhodnosti aplikácií a hier pomôže rodičovský filter z dielne Google, prípadne sofistikovanejšie riešenie ako ESET Parental Control pre Android.

Preklepnite si aplikácie

Stále by malo platiť, že pred inštaláciou, hlavne menej známych, aplikácií vykonáte jemnú “detektívnu prácu”. O aplikácii si zistíte aspoň základné informácie a pozriete sa aj na povolenia, ktoré žiada. Napríklad taká Kalkulačka s prístupom k fotoaparátu či kontaktom asi nebude tak celkom korektnou aplikáciou.

Sledovať je dobré aj to, či aplikácia alebo hra neskrýva nákupy. Aj v nenápadných hrách sa dnes často skrývajú rôzne psychologické triky, ktoré dieťa nepriamo nabádajú k zakúpeniu nejakého obsahu. 

Túto vec by ste so svojim dieťaťom mali určite prebrať, pretože nemusí ísť len o priame nákupy, kedy by ste to vyriešili tak, že zablokujete platby alebo jednoducho k účtu nepridáte platobnú kartu. Môže ísť aj o takzvané prémiové SMS správy, a celkovo bude asi lepšie s dieťaťom prebrať celú problematiku.

Samozrejme, že aj hranie hier má svoje miesto a čas, no deti a mládež by ste mali viesť k tomu, aby preferovali kvalitný obsah, nie bezduchú zábavu, ktorá sa v konečnom dôsledku často snaží niečo predať. 

Zmena s vekom

Pri menších deťoch sú vhodnejšie kategórie logických hier, adventúry so zaujímavým príbehom, náučné hry, ktoré zábavnou formou rozvíjajú znalosti ako cudzie jazyky či základná matematika. Dobre zabaviť dokážu aj športovo ladené tituly, no stále platí, že by ste si mali dávať veľký pozor na spomínané platby a nákupy obsahu. 

Staršie deti budú chcieť byť v kontakte so svojimi rovesníkmi, a tak prejavia záujem o sociálne siete a komunikačné aplikácie. Vtedy je na mieste ďalší rozhovor o bezpečnom používaní, zdieľaní informácií a opäť o kvalite obsahu. Sociálne siete, ale aj YouTube, sú plné nezmyslov, ako aj celebrít a influencerov, ktorí za svoj obsah nepreberajú príliš veľkú zodpovednosť, ale berú peniaze. 

Vo všeobecnosti je potrebné dávať pozor na to, koľko času vaše deti, ale aj vy sami, trávite používaním smartfónu. Rovnako tak je dobré posudzovať akým spôsobom tento čas trávia. 

Vyhľadávanie informácií do školy, plnenie úloh a komunikácia s rodinou majú predsa len väčší zmysel ako bezduché pozeranie nekonečného obsahu na Instagrame či Facebooku. Rodičom opäť môže pomôcť určité korigovanie cez rodičovskú kontrolu alebo aplikáciu ESET Parental Control pre Android.

Takto vyzerajú rozumné základy vo svete mobilných aplikácií, teraz sa poďme pozrieť na niekoľko tipov na aplikácie, ktoré stoja za pozornosť. Niektoré z nich si snáď svoje miesto nájdu aj pri používaní technológií vo vašej rodine

Aplikácie pre deti

  • Duolingo – bezplatná aplikácia na učenie cudzích jazykov
  • YouTube Kids – aplikácia služby YouTube vytvorená špeciálne pre deti. Filtruje prístup len k obsahu, ktorý je vhodný pre mladšie vekové kategórie.
  • Aplikácie typu Abeceda pre deti – najmenší sa postupne môžu oboznamovať s písmenkami
  • Messenger Kids – komunikačná aplikácia Facebooku, prispôsobená pre používanie deťmi. Obsahuje rôzne funkcie rodičovskej kontroly.
  • Microsoft Math Solver – zaujímavá aplikácia pre starších študentov, ktorí sa stretávajú s matematikou

Aplikácie pre rodičov

  • ESET Parental Control/Google Family Link – základnú rodičovskú kontrolu ponúka priamo Google, pokročilejšie funkcie prinášajú špecializované aplikácie
  • Readmio: rozprávky pre deti – vynikajúca aplikácia s knižnicou známych rozprávok, ktoré sú interaktívne doplnené o zvukové efekty
  • Cesty Mladého Corgoňa/Bratislava HRAJSA – skvelé aplikácie, ktoré hravou formou doplnia rodinný výlet v Nitre a Bratislave. Dozviete sa niečo z histórie a spravíte si pekný výlet.
  • Dormi – Baby Monitor – jednoduchá a funkčná aplikácia, ktorá hoci aj starší smartfón premení na digitálnu pestúnku. Bezplatná verzia ponúka 4 hodiny monitorovania vášho potomka. Hodí sa, ak napríklad potrebujete narýchlo odbehnúť a dieťa chcete mať pod dohľadom. 
  • Slovensko Správy – jednoduchá čítačka pre ucelený prístup k etablovaným spravodajským webom na Slovensku
  • 7 Minute Workout/Strava – fitness aplikácie, vďaka ktorým sa udržíte fit aj pri sedavom zamestnaní
  • Prvá pomoc – život prináša rôzne situácie, mať na dosah aplikáciu s popisom prvej pomoci môže byť neoceniteľné

Aplikácie pre starých rodičov

  • BIG Launcher – jednoduchý a prehľadný launcher. Ideálny pre seniorov, ktorí nie sú technicky zdatní
  • Cestovné poriadky CP – vyhľadávanie spojov pre cestovanie v meste aj mimo neho
  • 155.sk – jednoduchá aplikácia na privolanie rýchlej zdravotnej služby. Obsahuje aj prehľad úkonov prvej pomoci
  • Historický kalendár – Dnešok v histórii & Kvíz – prehľad historických a dôležitých udalostí, ktoré sa stali v daný deň. Obsahuje aj zabudovaný kvíz.
  • Smartfón pre seniorov je taktiež dobré čiastočne prispôsobiť – zväčšenie písma a ikon, skrytie alebo odinštalovanie nepotrebných aplikácií, zvýšenie jasu displeja a hlasitosti

Technológie a ich miesto v rodine 

Technológie majú potenciál robiť náš život lepším, len ich musíme začať využívať správne. Touto komplexnou problematikou sa zaoberá aj kniha Spojení navždy – Ako nestratiť deti v digitálnej dobe. Môže sa stať vašim pomocníkom, ktorý ponúka návod, ako vychovať hodnotovo zamerané deti. Ako prezrádza už samotný názov, základom je nestratiť sa v digitálnej dobe.

Tento článok vznikol v spolupráci s

14.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+