MojAndroid

Od svojho vstupu na slovenský trh 4. mobilný operátor 4ka predstavoval jednu atraktívnu ponuku za druhou. Je to ale presne rok od predstavenia revolučných paušálov Sloboda. Tie neboli revolučné iba pre operátora, ale aj pre celý trh. Čo sa odvtedy zmenilo a ako z toho profitujú bežní Slováci?

Zrazu majú všetci viac dát

Možno sa to zdá ako irónia, no mnohým Slovákom sa z dnešného pohľadu veľa nezmenilo. Trvalo totiž iba niekoľko mesiacov a prakticky všetci traja veľkí slovenskí operátori zareagovali na ponuku 4ky po svojom. Telekom predstavil nové paušály Áno, Orange prišiel s paušálmi Go s väčšou porciou dát a najväčší krok vpred spravilo O2, ktoré v niektorých paušáloch ponúklo zo dňa na deň až 5-krát viac dát.

Jednoducho, dáta sa zrazu našli a mnohí Slováci ich majú v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku oveľa viac za tú istú cenu. Mohli by sme teda povedať, že operátor 4ka predbehol dobu a bol jedným z hlavných aktérov, ktorí posunuli slovenský trh s mobilnými službami na novú úroveň.

4ka je stále najvýhodnejšia

Hoci ostatní operátori spravili veľký krok vpred, nemôžeme povedať, že by sa so svojou dátovou ponukou úplne dotiahli na 4ku. Tá stále ponúka „najviac muziky za najmenej peňazí“, čo platí najmä pri lacnejších paušáloch. Vo väčšine prípadov totiž ostatní operátori navyšovali dátovú ponuku práve v tých najdrahších paušáloch, a tak sa mnohí Slováci stále musia trápiť s jedným či dvomi gigabajtami dát za mesiac.

V 4ke dostanete napríklad len za 8 EUR mesačne k 1 GB dát a 100 minútam/SMS vo všetkých sieťach až 10 GB dát navyše v sieti 4ky (z toho až 2,11 GB v celej EÚ), a to dokonca bez viazanosti. 4ka ponúka tiež nekonečný paušál, SLOBODA ∞+ len za 20 EUR mesačne, kde k nekonečným volaniam/SMS vo všetkých sieťach, používatelia získajú aj nekonečný objem dát v 4ke.

Okrem toho, 4ka minulý rok prišla aj s ďalšími zaujímavými ponukami. Počas leta mohli jej zákazníci znovu dátovať neobmedzene celkom zadarmo.

Čoraz kvalitnejšie služby

Okrem toho 4ka postupne zvyšovala objemy dát, ktoré sú dostupné v zahraničí. Svoje rýchle dátové pripojenie rozširuje aj do ďalších okolitých krajín, aktuálne ich je možné využívať už aj v Rakúsku, Česku a Maďarsku, nedávno pribudlo tiež Nemecko a Španielsko. 3G roaming od 4ky funguje, samozrejme, vo všetkých ostatných zahraničných krajinách.

Nie je to teda len o tom ponúkať veľké objemy dát, práve naopak. 4ka neustále zlepšuje svoje služby doma aj v zahraničí a spríjemňuje tak život svojim zákazníkom. Minulý rok bol toho jasným dôkazom a už teraz sa tešíme na to, čo prinesie náš najmladší operátor svojim zákazníkom tento rok.

Článok vznikol v spolupráci s operátorom 4ka.

5.3.2019
 • Efan

  Jedno je pravda, keby neprišla 4ka tak isto není toľko dát, škoda že 4ka ma také slabé pokrytie, ale snažia sa rozširovať podľa toho ako sa dá. Druhá vec oproti vyspelým krajinám je to stále bieda, chce to ešte jedného operátora nech sa bijú ešte viac.

  • Peter Kmec

   Neviem či zrovna 4ka s tým ich pokrytím nejako extra nútila ostatných operátorov ponúkať viac dát. Podľa mňa za to mohol rozvoj sietí a samotný vývoj spolu s dopytom ľudí.
   Každopádne, na SK je to s dátami zlé, o tom sa nikto nebaví… Ale skúste si zájsť vedľa do ČR a až potom človek vidí, čo je to skutočná bieda…

   • Marián Benčík

    Presne ako píšete. Skúste prekročiť hranice co i len o Km a kúpiť ktorúkoľvek simku ci už na kredit alebo paušál. Za posledné roky fakt len mierna zmena. Ale žiadna sláva.

+