Intel v spolupráci s USB-IF predstavili nový USB štandard, USB4. Ten zdvojnásobí prenosové rýchlosti až na 40 Gbps, oproti dvadsiatim v štandarde USB 3.2. Vďaka tejto priepustnosti môžete z jedného USB portu napájať napríklad dva 4K displeje s frekvenciou 60 Hz.
Základom je Thunderbolt 3
USB4 nie je úplne nový protokol. Je založený na Thunderbolt 3 a nemusíte sa obávať ani o spätnú kompatibilitu. Kompatibilný bude aj so štandardmi USB 3.2 a 2.0. Pre získanie maximálnej rýchlosti však budete potrebovať aj káble, ktoré ju zvládnu, takzvané certifikované. Keďže USB-A (štandardný USB) nemá dostatok konektorov, bavíme sa samozrejme len o kábli, ktorý má z oboch strán USB-C koncovku.
Thunderbolt poznáme hlavne v súvislosti s Apple produktami. Toto rozhranie využíva napríklad vo svojich MacBookoch. Intel intenzívne spolupracuje s Microsoftom na bezproblémovej podpore štandardu aj v operačnom systéme Windows. Samozrejme, nezabúda sa ani na Linux.
Rozširovať sa bude pomaly
Na záverečnej fáze certifikácie sa podieľa viac, ako 50 spoločností a štandard USB4 by mohol byť už oficiálne k dispozícii niekedy v polovici tohto roka. Keďže napríklad USB 3.2 bol predstavený ešte v roku 2017 a stále nie je úplne rozšírený, rozšírenie najnovšieho štandardu môžeme očakávať v rozmedzí niekoľkých rokov. Tak skoro to nebude.
Nebol len prednedávnom predstavený štandard USB 3 Gen. 2 či aký to má ten sakramentský nový názov?
Inak, len tak medzi rečou. Sám som síce fanúšikom označovania po starom (USB 3.0, 3.1, etc), ale nemal by sa už používať ten nový štandard označovania?
Áno, nedávno sme písali o USB 3.2, teraz ohlásili USB4. O novom štandarde označovania nie je v zdrojovom článku reč. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. V každom prípade, nasadenie USB4 ešte asi potrvá