MojAndroid

Štandard USB-C je stále populárnejší a predstava jednotného portu, ktorý dokáže pripojiť celý rad periférií a zároveň aj napájací adaptér je skutočne veľmi lákavá. Na trhu už je niekoľko notebookov či smartfónov, ktoré ponúkajú tento typ pripojenia a je veľmi pravdepodobné, že v tomto roku sa k nim pridajú mnohé ďalšie. S postupnou popularizáciou nového štandardu si však začíname uvedomovať aj nebezpečenstvo, ktoré prináša.

To je ukryté v USB-C kábloch, ktoré nedostaneme priamo od výrobcu a ktoré sa snažíme nájsť za dobrú cenu niekde inde. Výrobcovia si uvedomujú, že USB-C kábel je možné vyrobiť aj lacnejšie ako v prípade oficiálnych výrobcov zariadení, no v snahe ušetriť pri výrobe neraz uprednostnia výrobný proces, ktorého výsledkom je nebezpečné zariadenie. Podobné problémy sa ale objavili aj v minulosti a je všeobecne známe, že veľmi lacný a odfláknutý kábel môže spôsobiť obrovské problémy vášmu zariadeniu. V prípade tradičnejších USB káblov sú však už výrobné procesy také zaužívané a zdokonalené, že aj tie najlacnejšie káble sú väčšinou bezpečné. To ale neplatí pri USB-C kábloch, kde ak budete chcieť ušetriť pri kúpe kábla, môžete dopadnúť naozaj veľmi zle.

Chromebook Pixel USB-C

Nekvalitné káble totiž môžu dokonca až zničiť vaše zariadenie. Doplatil na to aj inžinier Google Benson Leung, ktorý na svojom notebooku Chromebook Pixel testoval lacné USB-C káble a doslova si odpálil počítač. Podobné zážitky majú aj ďalší používatelia, ktorí si zničili základnú dosku vo svojom laptope jednoducho preto, že použili nekvalitný kábel. Tu ale vzniká pre používateľov pomerne veľký problém – ako zistiť, ktorý kábel je skutočne kvalitný a ktorý nie? Ak by ste to chceli v súčasnosti zistiť, museli by ste si kupovať nové káble a skúšať ich na svojich zariadeniach s potenciálnym rizikom obrovskej škody pri každom zapojení nového káblu. Našťastie, existuje niekto, kto to robí a následne svoje výsledky zverejňuje. Je ním práve spomínaný inžinier Google Benson Leung.

Ten naďalej testuje dostupné USB káble v obchode Amazon. Následne zverejňuje svoje zistenia prostredníctvom používateľských recenzií, ktoré fanúšikovia zhrnuli do prehľadnej tabuľky, prípadne môžete využiť túto šikovnú internetovú stránku, kde sú káble rozdelené podľa určenia a tiež tu nájdete informáciu o tom, či sú skutočne funkčné. Tak by to ale určite byť nemalo a je ťažké povedať, kedy sa situácia zmení. Oficiálne ju má aktuálne na starosti skupina s názvom USB Implementers Forum, ktorá sa stará o certifikáciu káblov. Aj napriek tomu ale výrobcovia neuvádzajú na svojich výrobkoch informáciu o tom, že kábel prešiel certifikáciou skupinou USB-IF, ktorá ale tvrdí, že jej certifikačným procesom prešlo už 61 káblov.

USB-C USB-IF logo

Netrúfame si povedať, kedy bude tento problém vyriešený. Používatelia sa búria a je nemysliteľné, aby sme sa pri kúpe nového káblu museli modliť, aby nám nespôsobil škodu rádovo v stovkách eur. Ak má byť pripojenie USB-C masovo populárne, musí byť tento problém urýchlene vyriešený. Musí prísť lepšia kontrola zo strany takých veľkých predajcov, akým je Amazon a odtiaľ by si mali brať príklad aj ďalší distribútori. Ak máte s USB-C káblom podobné negatívne skúsenosti, dajte nám v diskusii vedieť, ako a či vôbec sa vám podarilo problém vyriešiť.

Zdroj: The Verge

5.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+