MojAndroid

Minulý týždeň v piatok americká vláda vzniesla vážne obvinenia voči niektorým čínskym spoločnostiam,  označila ich ako hrozbu pre národnú bezpečnosť a zakázala predaj a dovoz nových zariadení od týchto, ale aj iných značiek. Uviedla tak aj agentúra Reuters

Zákaz sa vzťahuje aj na čínskeho výrobcu monitorovacích zariadení Dahua TC, na spoločnosť Hangzhou Hikvision Digital Technology (Hikvision) a telekomunikačnú spoločnosti Hytera CC. Tento krok predstavuje najnovší zásah Washingtonu voči čínskym technologickým gigantom v obavách, že by ich Peking mohol využívať na špehovanie Američanov. 

Menšia história za nedávnymi udalosťami

FCC už v júni 2021 uviedla, že uvažuje o zákaze všetkých povolení na zariadenia pre všetky spoločnosti.

Stalo sa tak po tom, ako v marci toho roku označili 5 čínskych spoločností na tzv. krytom zozname za spoločnosti, ktoré predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Jednali tak na základe zákona z roku 2019 zameraného na ochranu amerických komunikačných sietí. Na zozname z 2021 boli práve Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision a Dahua.

Len tak? Áno a zároveň nie

Rosenworcel minulý mesiac rozposlala navrhnuté opatrenia ostatným trom členom komisie na konečné schválenie. Teda opatrenia, ktoré zakazujú firmám predávať nové zariadenia v Spojených štátoch.

Krok v piatok, 25. novembra, podporili všetci účastníci hlasovania. Komisia uviedla, že má právomoc zrušiť toto rozhodnutie, ale odmietla tak urobiť.

Predsedníčka FCC, Jessica Rosenworcel, uviedla, že tieto pravidlá sú dôležitou súčasťou pokračujúcich opatrení USA na ochranu amerického ľudu pred telekomunikačnými hrozbami. Jessica a ani nik iný z komisie však neuviedli žiadne dôkazy o predošlej špionáži alebo aspoň o možnej nadchádzajúcej.

Na druhej strane komisia schválila návrh zákona, ktorý má poskytovateľom služieb poskytnúť pomoc vo výške 1,8 miliardy USD na odstránenie zariadení vyrobených spoločnosťou Huawei. To však americkým operátorom nebude stačiť. Potrebujú viac finančných prostriedkov ako je aktuálna suma, ktorú oznámila FCC. Dotácie pokryjú približne len okolo 20 – 40 % zariadení, zatiaľ čo zvyšok ceny budú musieť zaplatiť z vlastných prostriedkov.

A čo Huawei?

Spoločnosť sa k tomuto rozhodnutiu nevyjadrila, avšak aktuálny zákaz sa týka najmä spoločností Hikvision a Dauha.

Predaj a dovoz komunikačných zariadení Huawei bol v USA zakázaný už v roku 2019, kedy celá kauza začala. Pre Huawei sa tým pádom v súvislosti s novým zákazom nemení nič, ani na Slovensku. Faktom stále zostáva, že neexistuje žiadny dôkaz, že Huawei predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

Náš tip
Huawei Mate 50 Pro, Google Pixel 6 Pro alebo iPhone 13 Pro Max? Ktorý fotí najlepšie? | VYHODNOTENIE

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+