MojAndroid

Kým Xiaomi koncom minulého týždňa vyhralo svoj spor s USA, Huaweiu sa darí čím ďalej tým menej. Bidenova administratíva pokračuje v doťahovaní opaskov okolo dodávateľov 5G technológií pre Huawei. Konkrétne ide o tých dodávateľov, ktorí v minulosti dostali licenciu na obchodovanie s čínskou spoločnosťou. Téme sa venuje Gizmochina.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nové reštrikcie zo strany USA voči partnerom dodávajúcim 5G pre Huawei

USA sa zameralo práve na 5G produkty alebo na produkty s nimi spojené. Spomínaný “5G zákaz” začína platiť od tohto týždňa. Nové pravidlo sa týka exportu polovodičov, antén a batérií pre 5G zariadenia Huawei. Inými slovami, vznikol spoločný zákaz naprieč licenciami a rozličnými produktmi. Doteraz boli obmedzované jednotlivo.

Predošlá vláda umožňovala obchodovanie s Huaweiom po získaní špeciálnej licencie aj čo sa týka komponentov pre 5G. Nová vláda výnimku obmedzila a zakázala predaj tých komponentov, ktoré môžu byť použité pre fungovanie alebo podporu 5G zariadení. Tento krok navyše potvrdzuje postoj voči Číne a čínskym spoločnostiam zo strany novej administratívy.

Ako poznamenal Wiliam Reinsch, skúsený poradca Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, “Z istej perspektívy ide o očistenie a napravenie chýb bývalej administratívy.” Pravdepodobne tým myslí to, že licencie umožnili spoločnostiam v istej miere zásobovať Huawei produktami pre výrobu a podporu 5G infraštruktúry.

Náš tip
Kompletný zoznam slovenských aplikácií v obchode Huawei AppGallery

15.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+