MojAndroid

Americká vláda už dlhšie nechce trestať čínsky Huawei. A tak sa rozhodla uvoľniť niektoré opatrenia, čo v praxi bude znamenať rozvoj obchodu s touto čínskou firmou, ktorú najmä minulý rok označovala za nepriateľa. Dnes sú však na stole ekonomické čísla a Huawei ich tiež bude pre americký trh vylepšovať.

Americké firmy chcú Huawei

Už minulý rok sa celkom nečakane mnohé americké firmy postavili na obranu spoločnosti Huawei. Technologický priemysel, kde čínska firma dodáva svoje technológie a komponenty si na takúto spoluprácu zvykol a požadoval jej zachovanie. Tu ani argument o ochrane americkej národnej bezpečnosti nič nezmohol, americké spoločnosti proste chceli Huawei.

Po prvotnom odpore tamojšej vlády sa aj pod týmto argumentom dnes situácia mení. Agentúra Reuters po potvrdení od americkej vlády uvádza, že to bude práve Huawei, ktorý už nebude mať červenú pre obchodovanie s USA. A to sa deje práve v dobe silnejúcej potreby povzbudiť ekonomiku, na čo sa hodí aj rozprúdenie vzťahov s Číňanmi. Aj oni totiž majú zohrať významnú úlohu pri budovaní 5G sietí, teda v oblasti, kde sa práve Amerika chce dostať do sedla. A zrejme to nevie dokázať úplne sama.

Administratíva dnes priznáva, že zaradenie Huawei na zoznam zakázaných spoločností v máji 2019 ovplyvnilo mnoho domácich amerických firiem. Tie prestali mať kontakt s novými technológiami, ktoré si proste nedokázali vyrobiť alebo vyvinúť sami ani získať inde. Dnes to teda vládni úradníci hodnotia ako nutnú zmenu, pretože si nemôžu dovoliť, aby ich tamojší producenti mali nevýhodu voči konkurencii z Európy či Ázie.

Aj keď je jednou vetou zároveň dodávané, že na prvom mieste je americká bezpečnosť, tak Huawei už nebude odstrihnutý od spolupráce s americkými partnermi. Ako presne však bude hájená práve národná bezpečnosť nie je zatiaľ publikované.

Samotná spolupráca a jej nábeh príde postupne. Je zrejmé, že sa tešia najmä americké spoločnosti, ktoré dlhé roky práve s Huawei veselo obchodovali. Ich obchody tiež nevadili dlho vláde, všetko zmenil až terajší americký prezident. V Európe taká situácia nie je, aj keď boli drobné pokusy niektorých krajín v rámci EÚ, nakoniec sa Huawei podľa amerického modelu odstaviť nepodarilo a obchoduje so štátom a tiež súkromnými spoločnosťami naďalej.

Je to najmä jeho predpokladaná úloha pri budovaní 5G sietí, kde sa výrazne presadí zásah tejto čínskej firmy. Či to môže alebo vôbec bude mať dopad na našu bezpečnosť sa zrejme nikdy ani nedozvieme (aj keby to tak bolo).

Súčasná situácia, kedy sa všetky vlády budú snažiť rozhýbať obchodovanie, ktoré chýba aj samotnej Číne môže znižovať obozretnosť pri spolupráci, avšak iná možnosť, ako ukazuje aj USA a ich zmena pohľadu, v tejto chvíli nie je. Slovensko je v tomto smere malý a snáď sa dá povedať, že aj bezvýznamný hráč, pričom iba potvrdzujeme, že naše nazeranie na Huawei nebolo v minulosti negatívne. Opačne išli napríklad Česi, no tlak už opadol aj u nich.

Náš tip
Huawei bojuje s USA, aktuálny problém je s výrobou čipsetov

zdroj foto: Reuters

17.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+