MojAndroid

Od sankcií až po diplomaciu, svetové mocnosti diskutujú o tom, ako potrestať Vladimíra Putina za surové napadnutie Ukrajiny. V hre je aj možnosť pripraviť Rusko o možnosť používať technologické produkty vyrobené v USA, informoval štátny tajomník amerického ministerstva financií Wally Adeyemo. Téme sa venoval portál živé.aktuality.sk.

„Odstrihneme ho od západných technológií, ktoré sú rozhodujúce pre napredovanie jeho armády, odrežeme ho od západných finančných zdrojov, ktoré sú dôležité pre jeho ekonomiku a tiež pre jeho obohatenie,” uviedol Adeyemo v rozhovore pre CNBC.

USA udeľuje prvé zničujúce sankcie

Po technologickej stránke by išlo napríklad o obmedzenie dovozu produktov z mnohých oblastí, od komerčnej elektroniky a počítačov až po polovodiče a časti lietadiel. Ako informuje Biely dom po stretnutí amerického prezidenta Joa Bidena s lídrami G7, prvá dohoda o sankciách je už na svete. Tá okrem iného zavedie reštrikcie na zastavenie dovozu technologického tovaru, ktorý je kritický pre diverzifikovanú ekonomiku a Putinovu schopnosť projektovať moc.

To zahŕňa odmietnutie vývozu technológií, ktoré sa zameriavajú primárne na ruský obranný, letecký a námorný sektor. Okrem rozsiahlych obmedzení v ruskom obrannom sektore vláda Spojených štátov zavedie aj obmedzenia týkajúce sa výroby polovodičov, telekomunikačných technológií, šifrovacích nástrojov, laserov, senzorov, navigácie, avioník a námorných technológií. To, či neskôr prídu ďalšie sankcie obmedzujúce výrobu a dovoz iných produktov, je zatiaľ nejasné.

Náš tip
Európska únia pomôže Ukrajine bojovať s ruskými kyberútokmi

25.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+