MojAndroid

Európska únia nedávno zaviedla novú politiku pre jednotný nabíjací konektor smartfónov, ktorým sa má do roku 2024 stať USB-C. Toto rozhodnutie sa najviac dotkne spoločnosti Apple, ktorá podľa portálu AndroidCentral bude musieť tento štandard používať pravdepodobne aj v USA.

Zavedenie USB-C ako štandardu navrhli v USA dvaja demokratickí senátori

Rozhodnutie Európskej únie totiž inšpirovalo aj politikov v ďalších regiónoch a platí to aj o tých amerických. List, ktorý minulý štvrtok napísali dvaja demokratickí senátori americkému ministerstvu obchodu, vyzýva na zavedenie tohto štandardu. Zároveň poukazuje na ekonomické a environmentálne výhody prechodu na spoločný nabíjací port, pričom pripomína nepríjemnosti spojené s nekompatibilnými nabíjačkami.

“V našej čoraz digitálnejšej spoločnosti spotrebitelia často musia platiť za nové špecializované nabíjacie zariadenia a príslušenstvo pre svoje rôzne zariadenia. Nie je to len nepríjemnosť; môže to byť aj finančná záťaž. Priemerný spotrebiteľ vlastní približne tri nabíjačky mobilných telefónov a približne 40 percent spotrebiteľov uvádza, že aspoň pri jednej príležitosti si nemohli nabiť svoj mobilný telefón, pretože dostupné nabíjačky boli nekompatibilné. Inovácie by mali byť prospešné pre spotrebiteľov. Nemali by ísť na ich úkor, zaťažovať ich nekompatibilným príslušenstvom a nútiť ich, aby si kupovali rôzne nabíjacie zariadenia pre každé zariadenie, ktoré vlastnia.”

Úryvok z listu zaslanému americkému Ministerstvu obchodu

Nový štandard bude problém hlavne pre spoločnosť Apple

V liste sa ďalej konkrétne cituje nová politika EÚ, ktorá nedávno rozhodla, aby zariadenia, vrátane iPhonov, prijali USB-C do roku 2024 ako štandard. Podľa demokratických senátorov by mal byť prijatý aj v USA pre elektroniku  malej a strednej veľkosti – nositeľná elektronika, smartfóny, tablety alebo notebooky. Väčšina výrobcov v USA už USB-C dávno využíva.

USB-C ako štandard v EÚ je už realitou | Zdroj: Reuters.com

Pokiaľ by k takémuto rozhodnutiu skutočne došlo, tak by to bol problém hlavne pre spoločnosť Apple. Apple je známy tým, že vo svojich zariadeniach odmieta štandardy a používa vlastný proprietárny softvér a hardvér, čím sťažuje svojim používateľom využívanie príslušenstva od iných výrobcov. Pretože ide o veľkú americkú spoločnosť, môžeme počítať aj s jej politickým tlakom proti takému rozhodnutiu.

Náš tip
Rodičovská kontrola je pomocníkom, nie nástrojom diktátora

21.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+