MojAndroid

Za posledné mesiace môžeme sledovať rapídne zvýšenie počtu škodlivých aplikácií, ktoré sa nachádzajú v Obchode Play. Tie pritom na to, aby sme ich mohli označiť za škodlivé, nemusia nutne obsahovať nejaký malvér. Úplne stačí ak na svoje fungovanie vyžadujú veľké množstvo povolení alebo zobrazujú nepovolené reklamy od tretích strán.

Naletelo jej už viac ako 10 miliónov používateľov

Takéto aplikácie sa často vydávajú za aplikácie pochádzajúce od samotných výrobcov smartfónov alebo od veľkých softvérových spoločností. Je to tak kvôli tomu, aby dosiahli čo najväčší možný počet stiahnutí. Používatelia totiž často uveria klamlivému názvu a bez ďalšieho overovania si aplikáciu do svojho smartfónu nainštalujú. Podobne to spravilo už viac ako 10 miliónov používateľov Samsung telefónov s falošnou appkou Updates for Samsung. Tá, ako vyplýva už z jej samotného názvu, sľubuje aktualizáciu systému Android pre telefóny od kórejskej spoločnosti. Každý skúsenejší používateľ však dokáže veľmi rýchlo zistiť, že ide o podvrh.

Prvým indikátorom je názov vydavateľa aplikácie. Ten znie “Updato”, čo už na prvý pohľad dáva tušiť, že samotný titul nemá absolútne nič spoločné so spoločnosťou Samsung. Všetky jej aplikácie v Obchode Play totiž majú v názve vydavateľa názov samotnej spoločnosti. Druhý indikátor udrie do očí ihneď po otvorení tejto aplikácie. Tá vás totiž po rozpoznaní firmvéru vášho telefónu prenesie na stránku plnú reklám.

Aby toho nebolo málo, za stiahnutie aktualizácie si od vás vypýta peniaze, a to až 35 eur. Ďalších 20 eur môžete v appke minúť za odblokovanie SIM karty, čo je však, samozrejme, ďalší podvod.

Stačí len zdravý rozum

Ďalším indikátorom je fakt, že ani jedna z týchto platieb nie je realizovaná cez Obchod Play. Miesto toho vás stránka požiada, aby ste jej dôverovali a vyplnili potrebné údaje o vašej karte. Síce nie je jasné, koľko osôb tomuto podvodu naletelo, no jasné je, že použitím zdravého rozumu sa dá podobným problémom jednoducho vyhnúť.

Žiadny výrobca si totiž za aktualizáciu systému nepýta od používateľov peniaze. Nerobí to dokonca ani tá firma, ktorá si za obyčajný stojan pre monitor pýta bezmála 1 000 €. Ešte včera bola aplikácia Updates for Samsung dostupná v Obchode Play, no dnes ju v ňom už nenájdete. Ak ju ale náhodou máte nainštalovanú vo svojom telefóne, urýchlene sa jej zbavte.

6.7.2019
Zdroj: TheNextWeb

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+