MojAndroid

Na začiatku mesiaca sme vás informovali, že ku tradičným operátorom Telekom, O2, Orange alebo 4ka by mal čoskoro pribudnúť prvý samostatný virtuálny operátor Unimobile.  Spoločnosť Uniphone, ktorá operátora vlastní, minulý týždeň preukázala Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb funkčnosť jeho siete. Je to ďalší krok k plnohodnotnému spusteniu virtuálneho operátora.

Unimobile sim karta

Unimobile predviedol funkčnosť základných služieb operátora

Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb musela spoločnosť preukázať viacero základných služieb, ktoré sú bežné pre mobilných operátorov. To znamená možnosť volania, odosielania SMS a pripojenia do internetu z vlastných SIM kariet prostredníctvom GSM (2G) a UMTS (3G) siete.

Väčšina testov prebehla podľa očakávania úspešne, vrátane historicky prvého volania zo siete Unimobile na Český telekomunikačný úrad. Niekoľko nedostatkov, ktoré sa pri testoch ukázali a mali pôvod v našej sieti, sme vyriešili s naším dodávateľom technológie, spoločnosťou Null Team, ihneď na druhý deň.

Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone

V rámci testov spoločnosť otestovala a preukázala možnosť volania z virtuálnej siete Unimobile na tiesňové linky, čo je jedná zo základných podmienok pre prevádzku mobilnej siete.

Chceme poďakovať pracovníkom ministerstva vnútra a jeho dodávateľskej spoločnosti Ericsson Slovakia, ktorí nám aj v čase mimoriadnej situácie s koronavírusom poskytli potrebnú súčinnosť. Nasledujúcim krokom má byť prepojenie našej siete so sieťou ministerstva kvôli prenosu niektorých údajov a správ súvisiacich s tiesňovými volaniami.

Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone

Pripojenie zatiaľ len cez zahraničné roamingové siete

Virtuálny operátor Unimobile na rozdiel od iných virtuálnych operátorov ako Tesco Mobile nevyužíva siete konkurenčných slovenských operátorov. Pripojenie SIM kariet do mobilných sietí prebieha zatiaľ prostredníctvom zahraničného roamingového partnera. Unimobile chce mať ale časom funkčné aj domáce roamingové prepojenie. Z toho dôvodu vedie Uniphone rokovania so slovenskými operátormi s cieľom zabezpečiť prepájanie volaní a SMS do siete Unimobile a tiež prenos čísiel.

Dúfame, že v druhej polovici tohto roka budeme mať funkčné aj domáce roamingové prepojenia a nebude potrebné, aby sme ako slovenský operátor komunikovali s ostatnými slovenskými mobilnými sieťami cez zahraničie.

Michal Rybárik, konateľ spoločnosti Uniphone

Termín spustenia virtuálneho operátora Unimobile bude závisieť aj od regulačného úradu. Spoločnosť chce poskytovať telefónne služby veľkoobchodným spôsobom. Tým je myslené v spolupráci s partnermi, napríklad s regionálnymi telekomunikačnými poskytovateľmi, ktorí môžu ponúkať mobilné služby pod vlastnou značkou. Poskytovateľmi telekomunikačných služieb ako doplnku k svojmu hlavnému biznisu sa týmto spôsobom môžu stať aj firmy z iných odvetví s maloobchodnou sieťou. O spustení virtuálneho operátora Unimobile vás bude samozrejme informovať.

Náš tip
LG Poľsko promovalo DualScreen úchylnou reklamou na TikTok
29.5.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+