MojAndroid

Únikov používateľských dát na internete v posledných rokoch pribúda, a to napriek tomu, že sa internetové spoločnosti snažia dôkladnejšie zabezpečiť svoje služby. Portál ZDnet tento mesiac informoval o jednom z najväčších únikov tohto roku.

Údaje unikli zo služby, ktorá slúžila hackerom

Únik sa týka služby Cit0day, ktorá paradoxne slúžila iným hackerom pre ukladanie prihlasovacích údajov. K tým následne mohli mať za poplatok prístup aj iní hackeri. Samotný únik mal byť spôsobený koncom stránky, ktorá má údajne súvisieť s raziou FBI. Veľa používateľov ale oznámenie o razii FBI spochybňuje, pretože bolo skopírované z inej stránky. Nech už bolo dôvodom čokoľvek, tak výsledkom je únik až  23 618 databáz. Databázy sa verejne šírili cez kanály služieb Telegram a Discord.

Cez 226 miliónov uniknutých emailových adries

Databázy, ktoré celkovo tvoria cez 50 GB dát, obsahujú cez 13 miliárd používateľských údajov. Z nich tvorca stránky Have I Been Pwned? Troy Hunt extrahoval  cez 226 milióna emailových adries (226 883 414).  Hesiel k emailovým účtom sa mu podarilo extrahovať len cez 40 miliónov, pretože niektoré boli stále zašifrované. Jeho stránka Have I Been Pwned?, ktorá slúži ku kontrole uniknutých emailových adries, pritom obsahovala iba okolo 65 % z nich. Znamená to, že skoro 80 miliónov z nich je úplne nových.

Troy Hunt ďalej upozorňuje, že ľudia stále používajú veľmi slabé alebo až primitívne heslá. Ako príklad uvádza “Ashtro1969” alebo “Odette1978”. Podľa nedávnej analýzy uniknutých hesiel spoločnosťou NordPass  sú dokonca najčastejšími heslami “123456”, “password” alebo “123123”. Pokiaľ chcete mať istotu, že medzi uniknutými emailovými adresami nie je aj vaša, tak môžete použiť spomínanú stránku Have I Been Pwned. Stačí zadať emailovú adresu, prezývku alebo konkrétne heslo. Následne sa zobrazí zoznam únikov, v ktorých bol zadaný výraz objavený vrátane popisu a dátumu.

Náš tip
Toto sú najlepšie smartfóny v pomere cena/výkon pre rok 2020
26.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+