MojAndroid

Okrem samotného UMIDIGI One Pro, ktorý je označovaný za vlajkovú loď výrobcu a zároveň je najvybavenejším UMIDIGI smartfónom, ktorý sa dostal na náš trh, sme na recenziu dostali aj UMIDIGI One. Jedná sa o veľmi podobné zariadenia, ktoré sa však líšia niektorými vlastnosťami. Aké sú rozdiely a oplatí sa radšej kúpiť UMIDIGI One Pro alebo bude stačiť aj UMIDIGI One?

V dizajne nie sú žiadne rozdiely

Obidve zariadenia vyzerajú úplne rovnako. Na test máme Pro model vo farbe Twilight a štandardný UMIDIGI One vo farbe Carbon Fiber. To je momentálne jediný dizajnový (farebný) rozdiel, ktorý sme spozorovali. Model Pro, ako aj ten štandardný, sú ponúkané práve v týchto farebných variantoch, takže na základe farby nie je možné jednoznačne rozoznať jeden od druhého.

Čo sa týka použitých materiálov, nachádza sa tu kombinácia kovu a skla. Sklenená je predná aj zadná strana, kovový zase rám okolo zariadenia, ktorý tieto strany spája. Problémom oboch smartfónov sú všadeprítomné odtlačky prstov. Absolútne nezáleží na farebnom vyhotovení. Rozmery smartfónov sú totožné 148,4 x 71,4 x 8,3 mm a hmotnosť 180 gramov tiež.

Navlas rovnaký displej aj skener odtlačkov

Obidva smartfóny disponujú navlas rovnakým displejom. Ponúka uhlopriečku 5,99″ a HD+ rozlíšenie, konkrétne 1520 x 720 pixelov. Hustota pixelov je 287 ppi. Pozorovacie uhly sú veľmi dobré a rovnako dobrá je aj čitateľnosť na priamom slnku. Na tých najlepších to síce zďaleka nestačí, ale problém s čítaním textu mať rozhodne nebudete. Kvalita oboch displejov ide ruka v ruke s cenami smartfónov.

V oblasti skeneru odtlačkov prstov sa tiež vôbec nič nezmenilo. V oboch smartfónoch sa nachádza na pravej strane, priamo v tlačidle zapnutia/vypnutia. Spoľahlivosť je slušná, na rýchlosti by mohol výrobca ešte trochu popracovať. Obidve zariadenia je tiež možné odomknúť pomocou tváre.

Viac vnútorného úložiska, rovnaký výkon

V tejto oblasti sme zaregistrovali prvú zmenu. Netýka sa však priamo výkonu, ale pamäte. Procesor zostal zhodný – MediaTek Helio P23, ktorý svojim výkonom nijako neohúri, no bežnému nenáročnému používateľovi postačí. Na hry to však rozhodne nie je. Operačná pamäť je tiež navlas rovnaká, 4 GB. Tá na prácu so systémom a prípadný multitasking plne postačuje. Čo sa ale zmenilo, je kapacita vnútorného úložiska. Kým UMIDIGI One disponuje úložiskom s kapacitou 32 GB, v prípade Pro verzie sa môžete tešiť na dvojnásobok pamäte. 64 GB je už slušná porcia priestoru pre vaše dáta. Ak by to však bolo málo, obidve zariadenia podporujú aj pamäťové karty microSD, takže pamäť si pomocou nich veľmi jednoducho rozšírite.

NFC ako príjemný bonus a žiadaná funkcia

Konektivita týchto dvoch smartfónov je na veľmi podobnej úrovni. Nechýba podpora 4G sietí, Wi-Fi, bluetooth vo verzii 4.1 či spoľahlivé GPS. Avšak vybavenejší model Pro disponuje NFC čípom, ktorý menej vybavenému bračekovi chýba. Ak platíte v obchodoch pomocou Google Pay, UMIDIGI One Pro vám vyjde v ústrety. Výrobcu chválime za použitie USB-C konektora v oboch smartfónoch.

Rovnaká multimediálna výbava

Obidva smartfóny disponujú navlas rovnakou multimediálnou výbavou. Nechýba reproduktor na spodnej strane, ktorý hrá síce dostatočne nahlas, avšak kvalita nie je úplne najlepšia. FM rádio tiež môže byť príjemným bonusom a výrobca nezabudol ani na 3,5 mm jack.

Batéria a nabíjanie: Najviac zmien

UMIDIGI One Pro ponúka bezdrôtové nabíjanie a rýchlejšie 18 W nabíjanie pomocou kábla. Umidigi One sa musí uspokojiť s 10 W nabíjaním a tým bezdrôtovým nedisponuje vôbec. Zaujímavosťou je, že batéria modelu Pro má o 300 mAh nižšiu kapacitu. Konkrétne 3250 vs 3550 mAh, čo sa prejavilo aj na výdrži. UMIDIGI One proste vydrží viac. Ani One Pro sa však za svoju výdrž hanbiť nemusí.

Fotovýbava: Rovnaké sklamanie

V našej recenzii sme fotoaparát UMIDIGI One Pro označili za podpriemerný a navlas rovnaké výsledky dosahuje aj model UMIDIGI One. Obidve zariadenia disponujú dvoma snímačmi s rozlíšením 12 + 5 MP, ktorým nechýba automatické zaostrovanie. Aplikácia fotoaparátu by si zaslúžila prekopať od základov. Okrem panorámy neponúka žiadne funkcie a dizajn je tiež zastaralý. Kvalita videa je tiež na veľmi slabej úrovni. FullHD video s 30 snímkami za sekundu je takmer nepozerateľné.

UMIDIGI One ProUMIDIGI One
Rozmery148,4 x 71,4 x 8,3 mm148,4 x 71,4 x 8,3 mm
Hmotnosť180 gramov180 gramov
Displej5,99", 1520 x 720 pixelov5,99", 1520 x 720 pixelov
ProcesorMediaTek Helio P23MediaTek Helio P23
RAM4 GB4 GB
Úložisko64 GB + microSD32 GB + microSD
NFCÁnoNie
Bezdrôtové nabíjanieÁno, 15 WNie
Kapacita batérie3250 mAh3550 mAh
3,5 mm jackÁnoÁno
USB konektorUSB-CUSB-C
Nabíjanie18 W10 W
Fotoaparát12 + 5 MP12 + 5 MP
Selfie fotoaparát 16 MP16 MP

Kompletnú recenziu smartfónu UMIDIGI One Pro si môžete prečítať tu. Nájdete v nej všetko podstatné a až na rozdiely, ktoré sú popísané v tomto článku je zariadenie totožné s modelom UMIDIGI One.

Zhrnutie

Smartfóny UMIDIGI One Pro a UMIDIGI One sú v mnohých veciach rovnaké. Mohli by sme povedať, že sa vlastne jedná o jeden telefón v dvoch verziách. Obidva ponúkajú úplne rovnaký dizajn, displej, fotoaparáty a takmer všetky ostatné funkcie. Líšia sa len vo veľkosti batérie, rýchlosti nabíjania, bezdrôtovom nabíjaní a podpore NFC. UMIDIGI One momentálne stojí 179 eur a model One Pro 209. V každom prípade, jedná sa o dve veľmi pekné zariadenia, ktoré lákajú hlavne svojím dizajnom a spracovaním. Najväčším sklamaním pre nás zostáva fotoaparát. Ak radi fotografujete, odporúčame vyhnúť sa týmto zariadeniam. Ak však fotografie nijako nezavážia, tieto UMIDIGI smartfóny vám budú určite dobre slúžiť. Oplatí sa priplatiť si 30 eur za vybavenejší model? To už závisí od vašich preferencií. Podľa nášho názoru však funkcie navyše za tých pár eur určite stoja.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
UMIDIGI: Čínsky výrobca smartfónov prichádza oficiálne na Slovensko

Náš tip
UMIDIGI Z2 a Z2 Pro – dvojica globálnych smartfónov s výrezom v displeji

4.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+