MojAndroid

Nie vždy sa do redakcie na test dostanú len smartfóny od značiek ako Samsung, Huawei alebo Xiaomi. O tom som sa presvedčil, keď sa mi do rúk dostalo Umidigi A3. Hoci značka na našom trhu už nejaký čas pôsobí, ešte som veľa jej modelov nevidel. Sám som bol zvedavý, čím ma dokáže prekvapiť tak lacný smartfón. Po krátkom čase môžem povedať, že ma prekvapil naozaj mnohokrát.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Prvá séria prekvapení na seba nenechá čakať

Do rúk sa mi dostala pomerne ľahká krabička s nenápadným logom Umidigi a zaujímavou textúrou. Po jej otvorení som zostal príjemne prekvapený. Telefón bol zabalený v obale imitujúcom kožu. Žiaden luxus, ale povedzme si narovinu: niektoré smartfóny za desaťnásobnú cenu nedostanete s obalom.

Ďalšiu pochvalu si Umidigi zaslúži za fóliu, ktorú pridalo do balenia. Okrem nej sa tu nachádza pekná obálka s nejakými dokumentami a ihlou na SIM slot. Pod ňou nabíjací adaptér 1A/5V a červený microUSB kábel.Ten by bol možno aj pekný (odhliadnuc od toho, že sa červená bije so zlatými detailmi balenia), ale nie je to ako kábel OnePlus. Tento vyzerá skôr ako pelendrek. Svoju prácu si však plní zodpovedne a prenesiete ním nielen energiu, ale aj potrebné dáta.

Konštrukcia a dizajn: Štýlový svojím vlastným spôsobom

O Umidigi A3 som spočiatku chcel napísať, že sa mi nepáči. Potom mi ale došlo, že je to len iný štýl, na ktorý nie som zvyknutý. A naozaj je to tak: či už tvar, celkový dojem, alebo jednotlivé detaily, je jednoducho štýlový svojou vlastnou cestou. Práve to sa mi napokon zapáčilo.

Prednej strane dominuje displej obklopený hrubými rámčekmi. Dali sa urobiť aj menšie, ale tieto mi akosi vyhovovali a nemám sa prečo sťažovať. V hornom rámčeku si domov našla predná kamera, reproduktor na hovory a notifikačná dióda. Za toto patrí Umidigi ďalšia pochvala, diódu už na dnešných smartfónoch už nenájdete často.

Zadná stena “zlatej” farby je vyrobená z plastu. Okupuje ju duálny fotoaparát otočený v štýle iPhone X. Neďaleko neho, na pomerne dobrom mieste, sa nachádza skener odtlačkov prstov. Zabudnúť netreba ani na LED blesk hneď pod fotoaparátom. Celkom dole je potom už len logo výrobcu a údaje o tom, kým bol smartfón navrhnutý.

V spodnej hrane sa ukrýva audiojack, microUSB konektor a reproduktor. Aj keď by som v roku 2019 rád všade videl USB-C, nemám sa prečo hnevať na Umidigi A3. Horná hrana je celkom prázdna, obsahuje len čierne predely antén. Na ľavom boku sa nachádza trojitý slot na karty. To znamená, že môžete mať dve SIM karty a zároveň aj microSD kartu. Pravý bok nakoniec obsahuje reguláciu hlasitosti a tlačidlo napájania v ideálnej výške.

Aby som to zhrnul, Umidigi A3 vôbec nie je škaredý smartfón. Po stránke dizajnu musím vyzdvihnúť to, že nemá žiaden výrez a veľkou výhodou je aj trojitý slot kariet. Na úkor krásy je však zadná stena magnetom na odtlačky prstov. Inak voči dizajnu a spracovaniu nemôžem mať žiadne výhrady, model A3 v ruke vôbec nepôsobí lacno.

Zabezpečenie: Umidigi bude lepšie odomykať tvárou

V nižšej strednej triede je zvykom ušetriť na skeneri odtlačkov a namiesto toho pridať do smartfónu nie celkom bezpečné odomykanie tvárou. V prípade Umidigi A3 ma ale asi viac potešilo odomykanie tvárou. Čítačka je jednoducho veľmi pomalá a nie je ani dosť presná.

Často som po piatich pokusoch musel znechutene zadávať PIN kód. S čítačkou budú musieť mať majitelia veľkú trpezlivosť a asi sa tiež radšej obrátia na odomykanie tvárou. Je pohodlnejšie a o máličko aj rýchlejšie, aj keď o bezpečnosti by sa dalo polemizovať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+