MojAndroid

Keď sa povie čínsky telefón, väčšina z nás si predstaví spoločnosť Xiaomi. Tá vo svete reprezentuje čínske smartfóny už nejaký čas, no v posledných rokoch má skutočne veľkú konkurenciu. Tá často prekonáva smartfóny Xiaomi nie iba výkonom, ale aj cenou. Jednou z takýchto konkurenčných spoločností je aj Umi. U nás pomerne neznámy výrobca má na konte niekoľko skutočne zaujímavých zariadení a my sme sa teraz pozreli na slušne vybavený Umi Z.

Umi Z

Android 6.0 Marshmallow5,5"
MediaTek Helio X271080 x 1920 pixelov, Full HD
4 GB13 MP
32 GB4K

Balenie – elegantný základ

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Umi Z nám bol doručený v elegantnej plechovej škatuli, ktorá obsahovala pekne uložený základný obsah. Pod telefónom nájdeme napájací adaptér, kábel USB-A-to-USB-C, nástroj na výber zásuvky na SIM kartu a potrebnú dokumentáciu.

Konštrukcia a dizajn – štandard, ktorý neprekáža

V čase písania tejto vety máme vedľa Umi Z položený smartfón OnePlus 3. Ak by bol aj Umi Z v rovnakej farbe, rozdiely by netrénované oko našlo skutočne ťažko. V poslednej dobe sa výrobcovia ako keby dohodli a množstvo smartfónov vyzerá skutočne extrémne podobne.

Umi Z-8

Nemáme na mysli podobu, akou boli smartfóny v čase „kopírovania“ prvých iPhonov. Tieto telefóny vyzerajú takmer rovnako a ani sa za to nehanbia.

Dobrou správou je, že dizajn, ktorý máme na mysli, nie je škaredý a je aj pomerne funkčný. V prípade Umi Z to znamená dominantný displej na prednej strane s minimálnym rámikom na boku, tlačidlom domov/skenerom odtlačkov nižšie a tradičnou kombináciou reproduktor/selfie fotoaparát/senzory v hornej časti. Atraktívny dizajn zvýrazňuje 2.5D zahnuté sklo, vďaka ktorému sa telefón vôbec nezarezáva do dlane a ešte aj vyzerá veľmi dobre.

Hrany telefónu zobrazujú až nadpriemerný zmysel pre detail. Zo zahnutého displeja prechádza konštrukcia telefónu do zbrúsenej línie, ktorá prechádza do celého kovového rámu. Ten je trochu odsadený od skla na displeji, čoho výsledkom je citeľne širšia celková hrúbka. Rám teda nie je úplne pod displejom, ale trochu vytŕča. To je prípad aj iných smartfónov, no pri Umi Z je tento fakt o dosť viditeľnejší.

Ovládacie prvky na hranách sú pritom úplne štandardné. Vľavo sa nachádza zásuvka pre SIM, resp. microSD kartu, napravo sú to klasické tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a napájania. Treba uznať, že tlačidlá sú skutočne dobre spracované a ponúkajú výbornú odozvu.

Hore už potom nájdeme iba 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole USB-C port osadený medzi dvomi mriežkami, za ktorými sa ukrývajú reproduktor a mikrofón.

Zadný kryt je už potom takmer rovnako široký ako rám v najširšej časti. Aj zadná strana je elegantne zaoblená a napriek väčšej hrúbke sa tak telefón veľmi dobre drží v ruke.

Umi Z-2

Vzadu nájdeme mierne vystúpenú šošovku s laserom na zaostrovanie v hornej časti a dvojtónový blesk s miniatúrnou štrbinkou mikrofónu hneď vedľa. Zvyšok zadného krytu dotvárajú už iba logo spoločnosti, certifikačné informácie a nenápadné antény.

Telefón v žiadnom prípade nepatrí medzi malé zariadenia, práve naopak. Ponúka rozmery 76 x 156 x 9,1 mm. S hmotnosťou 175 gramov ide už aj o poriadne ťažké zariadenie, ktoré si určite nechcete večer v posteli pustiť na hlavu.

Musíme uznať, že telefón patrí medzi tie väčšie a hrubšie, ktoré sme mali možnosť v poslednej dobe testovať. Dobrou správou je, že tieto väčšie rozmery sa podpísali pod vynikajúcu kapacitu batérie. Horšie už je, že v žiadnom prípade sme palcom nedočiahli do protiľahlého rohu obrazovky, a tak sme na ovládanie telefónu museli často používať dve ruky.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+