MojAndroid

To, že umelá inteligencia napreduje, je už asi všetkým známe. Výskumníci čínskej univerzity sa ju rozhodli využiť naplno a pomôcť tak viac ako 17 miliónom ľudí so zrakovým postihnutím. Bližšie informácie o novinke, ktorú univerzita chystá, prináša portál GizmoChina.

Umelá inteligencia v podobe vodiaceho psa

Ide o nový vynález v podobe vodiaceho psa pre nevidiacich, ktorý bude fungovať na princípe umelej inteligencie. Práve ten by mal byť ľudom, ktorí ho potrebujú ako kamarát a nie len ako naprogramovaný stroj. Mal by rozumieť potrebám a inštrukciám od ľudí a dokonca by mohol vedieť aj rozprávať a začať konverzáciu.

Umelá inteligencia v podobe vodiaceho psa | Zdroj: GizmoChina.com
Umelá inteligencia v podobe vodiaceho psa | Zdroj: GizmoChina.com

Samozrejme jeho hlavnou úlohou bude sprevádzať nevidiacich ľudí po uliciach a bez problémov rozoznať prekážky, s ktorými sa môžu stretnúť. Nemal by byť pre neho problém zvládnuť schody, výťah alebo aj vnútorne priestory, v ktorých sa ľudia so zrakovým postihnutím nedokážu orientovať bez pomoci.

Profesor Sun Zhe, ktorý pracuje pre Northwestern Polytechnical University, ktorá novinku skúma a navrhuje povedal, že práve vodiaci pes fungujúci na základe umelej inteligencie dokáže nevidiacim uľahčiť život. Podľa jeho slov je práve takýto vynález prostriedkom na jednoduchší a kvalitnejší každodenný život.

Dôvod rozhodnutia univerzity je jednoznačný

Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia univerzity je práve nízka dostupnosť vodiacich psov v Číne a tiež aj finančná náročnosť ich trénovania. Tím, ktorý sa celým vývojom zaoberá je stále iba na začiatku procesu no verí v jeho plnú realizovateľnosť.

Úspešného výsledku sa pravdepodobne dočkáme hlavne vďaka spolupráci univerzity s výskumným ústavom umelej inteligencie v Číne. Aj napriek mnohým výzvam, ktoré na celý tím čakajú, je univerzita odhodlaná pokračovať vo vývoji tohto revolučného projektu, ktorí môže v budúcnosti uľahčiť život mnohým ľudom.

Náš tip
Oppo Reno11 F 5G prináša unikátny dizajn a záruku na batériu, ktorú vám iný výrobca nedá

31.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+