MojAndroid

Google, Facebook a ďalšie technologické spoločnosti nám v poslednom období dávajú jasne najavo, že umelá inteligencia je pojem, s ktorým sa budeme stretávať čoraz častejšie. To, čo bolo doposiaľ zaujímavým experimentom a skvelou demonštráciou výdobytkov modernej doby, sa teraz stáva súčasťou našich každodenných životov. Umelá inteligencia a boti, ktorí budú sami rozmýšľať a učiť sa naše zvyky a preferencie budú zrejme neoddeliteľnou súčasťou konzumnej budúcnosti. Je to ale svetlá budúcnosť?

To je dnes veľmi ťažké povedať a tak, ako všetko na svete, aj umelá inteligencia má svoje kladné aj záporné stránky. A to aj v tom prípade, že si odmyslíme apokalyptické scenáre na štýl filmu Matrix. V ideálnom svete budú boti a roboti a o nás vedieť dostatočne veľa informácií na to, aby nám pomáhali pri každodenných činnostiach, pričom každá ich rada bude detailne prispôsobená našej osobnosti a našim aktuálnym potrebám. Zároveň by v takomto svete neexistovalo žiadne nebezpečenstvo úniku tých citlivých informácií, ktoré o nás boti budú mať a všetky tieto informáciu budú používať výlučne v náš prospech a k zvýšeniu nášho pohodlia.

umelainteligencia

Samozrejme, skutočnosť bude zrejme iná a hoci nepredpokladáme, že veľké technologické spoločnosti ako Facebook či Google by svojich botov vycvičili na to, aby o nás iba zbierali informácie bez pridanej hodnoty pre samotných používateľov, technológia je ešte stále iba v zárodku a môže stať nechcená chyba a všetko sa môže pokaziť. Rozsah uniknutých informácií si možno ani nevieme predstaviť, no ostáva nám iba dúfať, že sa nič také nikdy nestane. V každom prípade, technologickí giganti jasne naznačujú, že umelú inteligenciu chcú a budú používať a používatelia sa buď prispôsobia, alebo nebudú schopní využívať všetky najmodernejšie funkcie, ktoré táto technológia prináša.

Ak by ste boli úplne proti AI a nechceli by ste s ňou prísť ani na okamih do kontaktu, zrejme budete musieť v budúcnosti vynechať väčšinu svojich online aktivít. Pokročilá umelá inteligencia sa začne už čoskoro prejavovať na sociálnych sieťach, kde bude podrobne sledovať všetku našu aktivitu a analyzovať nami napísaný text, aby rozpoznala našu náladu/plány/záujmy a dokázala ešte lepšie zacieliť reklamu. Aj obyčajná komunikácia s vašimi najbližšími bude prebiehať za prítomnosti umelej inteligencie. Aplikácia Allo od Google, ktorá by mala byť sprístupnená už v najbližších mesiacoch, bude mať zabudovaného vlastného bota, ktorý bude vstupovať do konverzácie a zároveň bude možné komunikovať iba s ním.

google-allo-titulka

V súčasnosti technologické spoločnosti predpokladajú, že boti a roboti s umelou inteligenciou budú čoraz častejšie nahrádzať niektoré bežné pracovné pozície, ktoré doteraz vykonávali ľudia. Ide tak v podstate o ďalšiu formu priemyselnej revolúcie, no ako vždy, aj teraz sa zrejme musíme pripraviť na nedokonalosti a doposiaľ nepredstaviteľné prekážky, ktoré takáto revolúcia prinesie. Oproti minulosti bude reálnym rizikom únik citlivých informácií, ktoré väčšina online botov potrebuje pre to, aby vôbec vedela fungovať. Budeme ale ochotní zdieľať naše citlivé informácie s počítačovým programom? Aký je váš názor? Tešíte sa už na nové možnosti využitia AI, alebo ste skôr skeptickí a pokiaľ nebude technológia dostatočne preskúmaná a otestovaná, radšej sa jej vyhnete? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

2.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+