Google, Facebook a ďalšie technologické spoločnosti nám v poslednom období dávajú jasne najavo, že umelá inteligencia je pojem, s ktorým sa budeme stretávať čoraz častejšie. To, čo bolo doposiaľ zaujímavým experimentom a skvelou demonštráciou výdobytkov modernej doby, sa teraz stáva súčasťou našich každodenných životov. Umelá inteligencia a boti, ktorí budú sami rozmýšľať a učiť sa naše zvyky a preferencie budú zrejme neoddeliteľnou súčasťou konzumnej budúcnosti. Je to ale svetlá budúcnosť?
To je dnes veľmi ťažké povedať a tak, ako všetko na svete, aj umelá inteligencia má svoje kladné aj záporné stránky. A to aj v tom prípade, že si odmyslíme apokalyptické scenáre na štýl filmu Matrix. V ideálnom svete budú boti a roboti a o nás vedieť dostatočne veľa informácií na to, aby nám pomáhali pri každodenných činnostiach, pričom každá ich rada bude detailne prispôsobená našej osobnosti a našim aktuálnym potrebám. Zároveň by v takomto svete neexistovalo žiadne nebezpečenstvo úniku tých citlivých informácií, ktoré o nás boti budú mať a všetky tieto informáciu budú používať výlučne v náš prospech a k zvýšeniu nášho pohodlia.
Samozrejme, skutočnosť bude zrejme iná a hoci nepredpokladáme, že veľké technologické spoločnosti ako Facebook či Google by svojich botov vycvičili na to, aby o nás iba zbierali informácie bez pridanej hodnoty pre samotných používateľov, technológia je ešte stále iba v zárodku a môže stať nechcená chyba a všetko sa môže pokaziť. Rozsah uniknutých informácií si možno ani nevieme predstaviť, no ostáva nám iba dúfať, že sa nič také nikdy nestane. V každom prípade, technologickí giganti jasne naznačujú, že umelú inteligenciu chcú a budú používať a používatelia sa buď prispôsobia, alebo nebudú schopní využívať všetky najmodernejšie funkcie, ktoré táto technológia prináša.
Ak by ste boli úplne proti AI a nechceli by ste s ňou prísť ani na okamih do kontaktu, zrejme budete musieť v budúcnosti vynechať väčšinu svojich online aktivít. Pokročilá umelá inteligencia sa začne už čoskoro prejavovať na sociálnych sieťach, kde bude podrobne sledovať všetku našu aktivitu a analyzovať nami napísaný text, aby rozpoznala našu náladu/plány/záujmy a dokázala ešte lepšie zacieliť reklamu. Aj obyčajná komunikácia s vašimi najbližšími bude prebiehať za prítomnosti umelej inteligencie. Aplikácia Allo od Google, ktorá by mala byť sprístupnená už v najbližších mesiacoch, bude mať zabudovaného vlastného bota, ktorý bude vstupovať do konverzácie a zároveň bude možné komunikovať iba s ním.
V súčasnosti technologické spoločnosti predpokladajú, že boti a roboti s umelou inteligenciou budú čoraz častejšie nahrádzať niektoré bežné pracovné pozície, ktoré doteraz vykonávali ľudia. Ide tak v podstate o ďalšiu formu priemyselnej revolúcie, no ako vždy, aj teraz sa zrejme musíme pripraviť na nedokonalosti a doposiaľ nepredstaviteľné prekážky, ktoré takáto revolúcia prinesie. Oproti minulosti bude reálnym rizikom únik citlivých informácií, ktoré väčšina online botov potrebuje pre to, aby vôbec vedela fungovať. Budeme ale ochotní zdieľať naše citlivé informácie s počítačovým programom? Aký je váš názor? Tešíte sa už na nové možnosti využitia AI, alebo ste skôr skeptickí a pokiaľ nebude technológia dostatočne preskúmaná a otestovaná, radšej sa jej vyhnete? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.
vzdy s velkou radostou citam vyjadrenia odbornikov na temu AI…. Lebo tie vyjadrenia su fakt, ze totalne mimo. Vseobecna umela inteligencia je na mile daleko, ziaden sucasny projekt sa ani len neblizi k general purpose AI, mnohym ludom by sa mohlo zdat ze tzv. machine learning a neuronove siete uz sa k tomu blizia, lenze to vobec nie je pravda, to je opat len algoritmus, ktory je specializovany na jednu cinnost -> Naucit sa robit uzavretu mnozinu rozhodnuti na uzavretej mnozine problemov, so specialne upravenym vstupom na zaklade predoslych prikladov podobnych rozhodnuti s nejakou vzorkou dat.
To je velmi daleko od akejkolvek umelej inteligencie. Ak raz dosiahneme skutocnu umelu inteligenciu, s najvacsou pravdepodobnostou aj tak spravanie takejto inteligencie bude deterministicke (zatial neexistuje dovod mysliet si inak, dokonca aj ludska mysel zrejme je silno deterministicka) a preto by teoreticky malo byt mozne dopredu vediet, ci dany kus softwareu bude mat nejake umysly ktore sa ludstvu nemusia pacit; Myslim, ze ked bude ludstvo na tej urovni aby sme dokazali robit vseobecnu umelu inteligenciu, budeme schopni aj pracovat s faktom, ze inteligencia je deterministicka a overovat vysledky softveru. Pretoze v konecnom dosledku pointa software je vytvarat deterministicke zopakovatelne vysledky. Keby software robil kazdych 5 minut nieco ine co sa mu zachce, zrejme by to nebolo velmi uzitocne pre nikoho.
Máš nejako moc voľného času.
Nezhuli si sa trošku asi nikto nechce dokonalú umelú inteligenciu potom mi by sme boli ako roboti vyko
pri tejto teme zvykne byt reč o ASI (superinteligencii = 3. stupeň AI), ktorej inteligencia prevyšuje inteligenciu človeka, takže žiadny človek nemá inteligenciu na to, aby analyzoval myslenie ASI
a prechod strojov z 2. urovne AI (človek) do 3. urovne (ASI) by sa za predpokladu exponencionalneho zrychlovania mohol udiať tak rýchlo, že by sme proti tomu nič nestihli spraviť
(viac je o tom v linku čo som poslal vyššie)
opat, ak je ASI deterministicka (a neexistuje dobry predpoklad, preco by nemala byt) tak je to moot point. Ona umela inteligencia uz ked bude na urovni cloveka, uz bude omnoho lepsia; Bude vediet robit rozhodnutia omnoho rychlejsie ako clovek, presnejsie, bez chyb atd.
Mozog máme nastavený na určitý “výkon” niekto viac, niekto menej ale obmedzený sme všetci. Ako ľudia obmedzia vývoj takejto inteligencie ? Ak by dosiahla úroveň človeka, bolo by otázkou krátkeho času, kedy by sa sama vyvinula do neskutočných rozmerov.
vytiahnes ten pocitac z elektriky…. bye bye inteligencia;
Nebud naivny, takyto system by sa bez problemov dostal do najblizsej siete a rozsiril sa po sietach po celom svete. Hah, ze vytiahnem z elektriky :)
ak sa stroj uvedomi, mame po chlebe
Na túto tému odporúčam tento článok
http://waitbutwhy.com/2015/01/artificial-intelligence-revolution-1.html