MojAndroid

V súčasných smartfónoch je už absolútnou samozrejmosťou tzv. proximity senzor. Táto jednoduchá súčiastka umiestnená spravidla nad displejom telefónu má za úlohu najmä kontrolovať vzdialenosť objektu od displeju. Funkcia je zväčša využívaná na to, aby bol displej zhasnutý, keď ho máte pri uchu a telefonujete. V niektorých zariadeniach tiež slúži na to, aby sa telefón neodblokoval vo vrecku či v taške po tom, ako bolo náhodou stlačené tlačidlo napájania. Senzor funguje na princípe infračerveného vyžarovania, no spoločnsoť Elliptic Labs tvrdí, že má jednoduchšie riešenie, ktorým je ultrazvuk.

Samozrejme, iba výmena IR za ultrazvuk by sama o sebe nemala veľa výhod. V oboch prípadoch ide o jednoduchú technológiu, ktorá plní svoj účel a je pomerne lacná. V prípade súčasne používaných IR senzorov je ale potrebné tento senzor umiestniť na prednú stranu zariadenia, kde je často pomerne dosť viditeľný a kazí celkový dizajn zariadenia. Elliptic Labs chce ale celú funkcionalitu dosiahnuť inými štandardnými komponentmi telefónu. Vysielaním zvukových vĺn z reproduktoru na hovory na prednej strane a zaznamenávaním ich odrazu pomocou mikrfónu je možné rozoznať vzdialenosť tváre od telefónu a dosiahnuť tak rovnaký efekt ako v prípade použitia IR senzoru nad displejom.

Elliptic Labs uvádza, že ich riešenie je minimálne také spoľahlivé ako IR senzory a nie je takto zvýšená ani spotreba energie. Najlepšie na tom ale je, že pre dosiahnutie tejto funkcionality nie je potrebný žiaden ďalší senzor a spomínaný IR vysielač nad displejom tu stratí svoje opodstatnenie. Tým sa, aj keď iba minimálne, znížia náklady na výrobu zariadenia a rovnako minimálne sa ušetrí reálne miesto vo vnútri telefónu. Práve preto má možno nové riešenie budúcnosť. Skvelou správou je, že z veľkej časti je táto novinka postavená na softvérovom základe, keďže všetok potrebný hardvér už v telefónoch máme. Samozrejme, nebude to také jednoduché, ako nainštalovanie nejakej aplikácie a bude potrebné zariadiť ešte nejakú dodatočnú integráciu s hardvérom, no vyzerá to tak, že táto technológia má skutočne v nových smartfónoch svoje miesto.

Zdroj: Elliptic Labs via The Verge

19.1.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+