MojAndroid

Český prípad nelegálnych filmov, kedy sa museli prevádzkovatelia zdieľaného obsahu skloniť pred súdnym rozhodnutím, má dohru. Paradoxne teraz Ulož.to požaduje náhradu od distribútora. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v článku Uloz.to musí v Čechách zasiahnuť voči filmom zdieľaným nelegálne.

Monitorujte 24/7

Celý prípad zásahu proti Ulož.to sa nakoniec odohral v réžii zväzu autorov, ktorým proste došla trpezlivosť. Ako sme už pred časom písali, nebolo úplne jednoduché vybrať si cieľ či žalobu mieriť voči tým, ktorí pirátsku kópiu nahrali alebo proti samotnému serveru, ktorý to vlastne umožňuje.

Nakoniec bolo súdne rozhodnutie postavené na princípe sledovania a zásahu. Teda Ulož.to mal monitorovať 24/7 svoj server a všetky nahrávky, zmienky alebo kľúčové slová s názvom filmu okamžite mazať. Aby sa žiadny návštevník cez vyhľadávanie nedostal k filmu skôr.

Česká televízia informuje, že do útoku prechádza Ulož.to. Znie to celkom zvláštne, žalovať chce distribučnú spoločnosť CinemArt, ktorá je distribútorom českého filmu Šarlatán. Ten bol nesmierne úspešný a tak sa stal samozrejme aj terčom záujmu používateľov Ulož.to. Odškodné má byť vyčíslené na sumu približne 31 tis. EUR a predstavuje náklady, ktoré Ulož.to muselo vynaložiť, aby denne sledovalo svoje servery a každú pridanú zmienku obsahujúcu slovo „šarlatán“ okamžite vymazalo.

Tak to nariadil súd. Ide teda o náklady servera, ktoré vraj platili externej firme za tento neustály monitoring a mazanie. Informácie vychádzajú z poznania, že softvér, ktorý by to dokázal vykonávať neexistuje, a tak sa mazanie dialo v reálnom čase a prebiehalo ručne.

Foto: čsfd.cz

Spor len tak rýchlo neskončí

Isteže, reakcia CinemArt je pochopiteľná, odmieta akúkoľvek platbu za pirátske kópie a trochu ironicky pridáva:

„Nevíme ale o žádném případu, kde by filmoví producenti museli nakonec pirátům platit za to, že prodávají jejich filmy, v tom by bylo Česko skutečně průkopnické,“

Dobrovoľne k úhrade nepríde, to je dnes už isté. A tak bude zaujímavé či Ulož.to podá žalobu. A najmä, ako by tento dovetok pôvodného sporu dopadol. Už tak nastolené rozhodnutie súdu v podobe uloženej povinnosti monitorovať svoj server a brániť určitým nahrávkam znie prelomovo a môže byť inšpiráciou aj pre slovenských distribútorov. Prevádzkovateľov serverov to môže pri veľkom zásahu a monitoringu odradiť od samotnej prevádzky, pretože náklady na takéto sledovanie sú vysoké a vlastne obmedzujú aj samotnú službu a tým sa stávajú nezaujímavé pre návštevníkov.

Náš tip
Smart Operátor 2021: Hlasujte za najlepšieho slovenského operátora a vyhrajte smartfón podľa vlastného výberu
21.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+