MojAndroid

Súboje na poli online zdieľania filmov sa dostali v Čechách do finálnej podoby. Tamojší prípad, ako sa odhaduje, môže mať široký dopad a presiahnuť aj hranice krajiny. Uloz.to sa však nevzdáva a označuje rozhodnutie za zásah do slobody internetu.

Kto za to vlastne zodpovedá?

Český model je pekným príkladom toho, ako je rozdelená zodpovednosť medzi prevádzkovateľa daného on-line úložiska a tých, ktorí filmy a iný autorsky chránený obsah nahrávajú. Zatiaľ, bez jednotnej európske úpravy mali navrch prevádzkovatelia, ako je napríklad Uloz.to. Prevádzkujú priestor a nevidia dôvod, aby niesli zodpovednosť za to, že niekto individuálne poruší autorské práva. Zatiaľ, aj podľa rozhodnutí súdov, tento model prechádzal.

Aby si nemuseli členské štáty EÚ lámať hlavu v tomto boji, prichádza Brusel s návrhom Smernice o autorskom práve na digitálnom trhu. A tento návrh obsahuje aj najviac diskutovaný čl. 13, ktorý presne na firmy ako je Uloz.to miery nasledovne:

„Poskytovatelia služieb informačnej spoločnosti, ktorí uchovávajú a verejne sprístupňujú veľké množstvo diel alebo iných predmetov ochrany, ktoré nahrali ich používatelia, prijmú v spolupráci s držiteľmi práv opatrenia na zabezpečenie fungovania dohôd uzatvorených s držiteľmi práv o používaní ich diel alebo iných predmetov ochrany alebo na zamedzenie dostupnosti diel alebo iných predmetov ochrany v rámci svojich služieb určených držiteľmi práv v spolupráci s poskytovateľmi služieb. Uvedené opatrenia, ako je napríklad používanie účinných technológií rozpoznávania obsahu, musia byť vhodné a primerané. Poskytovatelia služieb poskytnú držiteľom práv vhodné informácie o fungovaní a zavedení opatrení a v prípade potreby takisto vykážu vhodné údaje o uznávaní a používaní diel a iných predmetov ochrany.“

Vyrieši problém nová stratégia?

Český prípad sporu Uloz.to verzus tamojší zväz autorov a nositeľov autorských práv k dielam (DILIA) nakoniec bol vyriešený šalamúnsky. Keďže sa autorskému zväzu nedarilo zasiahnuť voči nahrávaniu priamo žalobami smerujúcimi na Uloz.to, vybrali si inú stratégiu. A tá je, ako sa zdá podľa rozhodnutia súdov úspešná.

Inšpiráciu bol čiastočne aj navrhovaný text v Smernici, pretože DILIA nežiadala žalobou o stiahnutie nelegálne nahraného obsahu, avšak uspela s tým, že súd nariadil Uloz.to prijať opatrenie, ktoré nedovolí návštevníkom ich webu vyhľadať daný film cez jeho názov. Čiže film bude síce nahraný, avšak nebude sa dať vyhľadať, pretože server Uloz.to bude anonymizovať jeho názov. Tým sa nenaplní cieľ, ktorým je sťahovanie pirátskej kópie kýmkoľvek, kto má záujem. Je zrejme otázkou času, kedy sa anonymný názov objaví a používatelia si ho budú zdieľať.

Žaloba uspela so šesticou filmov (české známe filmy) a teraz sa očakáva, aký bude ďalší postup. Je viac ako isté, že DILIA chce pokračovať aj s ďalšími titulmi, ktoré spravuje a tento úspešný model aplikuje. Tým sa výrazne sťaží fungovanie pre Uloz.to, keďže jeho zákazníci nebudú vedieť film vyhľadať podľa jeho názvu. A samozrejme, týmto snahám urobí koniec nová Smernica, ktorá pre celý EÚ priestor uloží povinnosť priamo prevádzkovateľovi webu s nelegálnym obsahom, aby dielam a prístupu k nimi zamedzili.

Náš tip
NAY Android Roka 2020: Poznáme najobľúbenejšie Androidy a výhercov 20 cien!

 

1.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+