MojAndroid

Európska komisia potvrdila, že iniciatíva Notebooky pre Ukrajinu dodá vojnou zmietanej krajine 13 000 zariadení, ktoré majú pomôcť zachovať funkčné základné služby krajiny. Tými sú najmä školstvo, zdravotníctvo a verejná správa. O téme informoval portál Teraz.sk.

Tieto zariadenia nie sú prvými svojho druhu, ktoré sa podarilo dodať na Ukrajinu. Doteraz ich tam putovalo 12 000, nová várka by mala doraziť v najbližších týždňoch. Avšak ani toto číslo stále nestačí, cieľom je dodať aspoň 50 000 zariadení. To znamená, že je splnený približne na polovicu.

Ak má niekto záujem zariadenie darovať, existujú na to špeciálne zberné strediská. Je ich celkovo 17, no na Slovensku sa nenachádza žiadne. Najbližšie sú v Česku a Maďarsku. Okrem toho sa nachádzajú aj v Belgicku, Estónsku, Francúzsku, Litve,Nemecku, Rumunsku, Slovinsku a Španielsku. Teraz.sk dodáva, že plánované sú aj ďalšie zberné centrá v iných členských krajinách EÚ. Či vznikne aj na Slovensku, zatiaľ, nevieme.

TIP: Neprehliadnite našu súťaž, v ktorej môžete vyhrať PlayStation 5, 4K QLED TV od Samsungu a ďalšie hodnotné ceny

EÚ z pohľadu technológií nepomáha len samotným hardvérom a zariadeniami. Ukrajinci by už teraz mali mať k dispozícii bezplatný roaming v krajinách EÚ. To znamená, že hovory z ukrajinských SIM kariet, ktoré sa nachádzajú mimo domovskú krajinu, sú bezplatné. A platí to  aj opačne. Aspoň trochu to pomôže takmer 4 miliónom utečencov, ktorí sa nachádzajú v krajinách Európskej únie.

Náš tip
Android Auto prichádza s užitočnou novinkou
9.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+