MojAndroid

Spoločnosť Canonical ukončí vývoj Unity 8, ktoré sa malo stať univerzálnym prostredím systému Ubuntu na rôznych zariadeniach, aj smartfónoch a tabletoch. Vývoj špeciálnej verzie Ubuntu použiteľnej aj v smartfónoch, ktorý začal ešte v roku 2012, priniesol len 6 smartfónov s portom Ubuntu – všetky vyrobilo Meizu a BQ. Desktopové Ubuntu bude dostupné aj naďalej, no namiesto Unity 8 bude využívať prostredie GNOME.

Ubuntu pre mobilné zariadenia nedokázalo za 5 rokov osloviť veľkú skupinu fanúšikov a partnerov, čoho dôsledkom je ukončenie jeho vývoja. Hoci počas spomínaných rokov vzniklo aj niekoľko portov pre Android zariadenia (vďaka projektu UBports), Canonical ho nikdy nepremenil do podoby alternatívnej ROM alebo samostatného mobilného systému. Podobne ako Firefox OS tak zapadne prachom aj táto platforma.

Náš tip
OnePlus One získal podporu pre systém Ubuntu

Ukončenie vývoja Ubuntu pre smartfóny a tablety len dokazuje, že Android a iOS kraľujú trhu so smartfónmi a len ťažko sa nájde niekto, kto by im mohol konkurovať. Či to je pre koncového zákazníka dobre alebo nie, už necháme na vás…Sme však radi, že sme si Ubuntu pre mobilné zariadenia mohli aspoň vyskúšať.

Zdroj: Canonical

6.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+