MojAndroid

Zdá sa, že onedlho budeme mať ďalšieho hráča na trhu operačných systémov pre smartfóny a mobilné zariadenia. Canonical totiž plánuje obsadiť aj trh mobilných zariadení a chystá sa priniesť svoj operačný systém Ubuntu aj na mobilné zariadenia. Vo svojej verzii Ubuntu 12.04, plánovanej na apríl roku 2012, Canonical by chcel začať distribuovať svoj operačný systém na mobilné telefóny, tablety a dokonca ja na tzv. Smart TV prijímače.  

Mark Shuttleworth, zakladateľ Canonicalu, vyhlásil, že Android bude ich hlavný rival v súťaži, a zachádza vo vyhláseniach tak ďaleko, že spojenie Google s Motorolou “prinieslo otrasy do hardvéru, takže niektorí hľadajú alternatívy bez operačného systému Android.“

OEM výrobcovia majú pred sebou ťažké rozhodnutie. Budú si môcť vytvoriť svoj vlastný operačný systém, ako HP s webOS alebo budú spolupracovať v konzorciu. Konzorcium nemôže vyhrať. Nemôžu mať silný, priamy výhľad do budúcna s ich výrobkami. Najrozumnejšie OEM stratégie sú, postaviť sa proti sebe. Preto Ubuntu bude pre niektorých výrobcov ako rušivý element. Silné Ubuntu môže lepšie spolupracovať s výrobcami zariadení a môže mať vplyv na Google a Microsoft.“

Ak vám zažiarili oči a zatočila sa vám hlava z predstavy, že na svojom smartfóne vám beží Ubuntu, musíme vás trošku schladiť a pomôcť vám späť do reality. :-) Aj keď podpora by sa mala rozširovať už budúci rok, až v apríli 2014 budeme môcť predpokladať, že sa objaví multi podpora zariadení.

Mňa osobne predstava Ubuntu na mojom smartfóne oslovila. A čo si myslíte vy? Bolo by pre vás zaujímavé premeniť svoj smartfón alebo tablet poháňaný Ubuntu? Alebo si myslíte, že rok 2014 je príliš ďaleko na takéto úvahy?

Zdroj: http://www.androidpolice.com/ , http://www.zdnet.com/

 

1.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+