MojAndroid

Verejná doprava na Slovensku napreduje aj vďaka dátam. Rýchla dostupnosť informácií je kľúčovým faktorom pre zvýšenie komfortu cestujúcich v hromadnej doprave. Dopravcovia preto stále viac využívajú smart riešenia. Aplikácia Ubian pokrýva 93500 spojov verejnej hromadnej dopravy a prináša real-time dopravné informácie z celého Slovenska.

Dominantné postavenie v rámci verejnej osobnej dopravy na Slovensku patrí mestskej hromadnej doprave. Tá ročne prepraví až 453 miliónov cestujúcich (2016), nasleduje autobusová doprava s 259 miliónmi cestujúcich a tretia je železničná doprava, ktorá ročne odvezie asi 69 miliónov ľudí.

Náš tip
HOPIN bodoval v ankete 4ka Android Code 2016 v kategórii Doprava, oslávil 3. narodeniny
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Trend cestovania verejnou osobnou dopravou pomáhajú riadiť dáta. Používateľ má vďaka nim možnosť vyhľadať si svoj spoj, zistiť prípadné prestupy, mať prehľad o dopravnej situácii a polohe vozidiel, prípadne možnosť zakúpiť si cestovný lístok. Dáta majú však aj dôležitý význam pre dopravcov. Ovplyvňujú rozhodovanie o posilňujúcich spojoch, tvorbe dopravných tokov, a cestovných poriadkov a riadenie dopravy.

Slovensko cestuje komfortnejšie vďaka moderným technológiám

Pre cestujúcu verejnosť je dôležité nájsť optimálnu cestu za svojím cieľom, vedieť si vypočítať čas odchodu, trasu či meškanie autobusu. Dopravcovia zase potrebujú vedieť, koľko ľudí a v ako čase využíva jednotlivé spoje, ako a kam sa potrebujú prepraviť a aké služby preferujú.

“K zlepšeniu služieb nám pomáha využitie najmodernejších technológií, ako je geolokalizácia alebo aplikácie pre smartfóny” hovorí Ing. Peter Sádovský, prezident Zväzu autobusovej dopravy a generálny riaditeľ Slovak Lines.

Nároky cestujúcich na dopravu sa zvyšujú

Doprava je dynamická služba a preto vyžaduje progresívne, flexibilné riešenia, ktoré sa na mieru prispôsobia potrebám cestujúceho. Užívatelia očakávajú informácie ktoré sú presné, jednoducho a rýchlo prístupné

“Ako dopravca preto vítam každé smart riešenie, ktoré je user friendly, teda jednoduché a funkčné. Cestujúci majú vďaka moderným mobilným aplikáciám možnosť nájsť viaceré druhy dopravy na jednom mieste, progres v technológiách a množstvo dát, ktorými aplikácie disponujú, sprístupňujú cestujúcemu presnejšie informácie,” hovorí Ing. Milan Urban, generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava.

Ubian

Ubian je moderná online a mobilná aplikácia, ktorej cieľom je sprístupniť smart cestovanie širokej verejnosti. Disponuje celoslovenským pokrytím a môže sa pýšiť najväčším množstvom dát. Používateľovi poskytuje tieto informácie:

 • cestovné poriadky 116 dopravcov
 • real-time pozíciu vozidiel verejnej osobnej  dopravy
 • zastávky verejnej osobnej dopravy s mapovým podkladom pre pešiu navigáciu
 • trasy liniek verejnej osobnej dopravy

 

Ubian sa teda nezameriava len na mestskú hromadnú dopravu, ale snaží sa do jednej aplikácie integrovať dopravu na celom území Slovenska. Výhodou môže byť aj to, že je možné aplikáciu využívať aj offline (vtedy ale prídete o aktuálne informácie napríklad o meškaní). Ak máte v telefóne zapnuté GPS, stačí len zadať cieľ a aplikácia automaticky ukáže cestu. Pokiaľ GPS nie je zapnuté, vyžaduje nastavenie vychádzajúcej aj cieľovej zastávky.

Náš tip
Ubian: Najrýchlejší spôsob ako cestovať verejnou dopravou

Niektoré zaujímavé funkcie aplikácie:

 • je dostupná pre Android aj iOS
 • vyhľadávanie trasy podľa reálnej polohy
 • real-time poloha konkrétnych vozidiel
 • sledovanie meškania spojov v minútach/hodinách
 • uloženie obľúbených zastávok
 • dáta umožňujú kombinovať pešiu dopravu s verejnou
 • vykreslenie nájdenej trasy aj na mape
 • nájdenie alternatívnych trás spojenia
 • funguje aj offline
 • zahŕňa dopravu na území celého Slovenska

Verzia: 1.0.26
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.26
Aktuálna cena: Zdarma

31.5.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+