MojAndroid

Dokončil som nový článok o aplikácii a službe Uber, keď som ráno počul v rádiu, že sa opäť pripravuje protest taxikárov, proti nelegálnemu vozeniu zákazníkov. Hneď ma napadlo, že nikto iný, ako je Uber, nemôže byť terčom. Zatiaľ je to všetko sústredené v Bratislave, no opäť je k dispozícii jedno rozhodnutie, ktoré stojí za zmienku a pozornosť.

Uber mimo okraju záujmu?

Záujem o Uber je však dvojstranná minca. Štát si ho moc nevšíma, zatiaľ sú to iba nesmelé náznaky a oveľa väčšiu pozornosť mu venuje Brusel. Ten sa už stihol viac krát vyjadriť, že Uber a podobné služby treba vnímať a posudzovať, ako zdieľanú ekonomiku. Tá má u nás chabé korene, no napríklad v USA je to opačne. Za Atlantickým oceánom si až 86% spotrebiteľov myslí, že vďaka tomuto princípu dokáže ušetriť a nakupuje služby lacnejšie, ako cez bežných dodávateľov. A skoro rovnaké percento sa cíti v živote viac pohodlne, nakoľko im to zdieľaná ekonomika umožňuje. Európska únia zatiaľ nezahájila masívnu podporu pre tento segment a samotný Uber tak stojí na okraji pomyslenej priepasti a balansuje podľa toho, ako členské štáty proti nemu vytiahli do boja alebo si ho naopak nevšímajú. Na Slovensku máme skôr druhý variant, štát sa o Uber moc nezaujíma.

Aj keď jedno zaujímavé rozhodnutie už padlo. Postaral sa o neho podnet od nespokojného taxikára, ktorý sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR s návrhom na vyslovenie nelegálnosti činnosti tejto spoločnosti, pretože vraj ide o nezákonné podnikanie. TASR však priniesla správu, že: „Poverený príslušník citovanej policajnej súčasti posudzujúc podozrenie z prečinu neoprávneného podnikania vec trestného oznámenia uznesením zo dňa 20.04.2016 odmietol. Uvedené rozhodnutie policajta nadobudlo právoplatnosť 20.05.2016,“ Z tejto správy by sa dalo čítať, že je Uber legálny.

Predmetom posúdenia však bola nelegálnosť činnosti spoločnosti Uber, s. r. o., ktorá podniká na našom území a zastrešuje činnosť celého projektu. Samotná spoločnosť s ručením obmedzeným však nekoná nelegálne, aspoň tak to vyhodnotila polícia. Vyvstáva však ešte jeden pohľad a ten sa týka prevádzkovania služby samotnými vodičmi a ich vzťah k Uber. S týmto majú zásadný problém slovenskí taxikári, ktorí neustále upozorňujú na nelegálnosť tohto konania.

V Čechách prvý zákaz a zmienka o nelegálnosti

Už iba na skok od nás, v Českej republike je to inak. Viaceré súdne spory najnovšie vyústili v jedno rozhodnutie, ktoré za pozornosť rozhodne stojí. Súd v Brne prišiel k záveru, že samotný Uber a jeho koncept je nelegálny a ide v praxi o výkon taxislužby. Uber sa snažil argumentovať práve zdieľanou ekonomikou a taktiež tým, že pri jeho službe ide iba o spolujazdu, ktorá zakázaná nie je, veď odviesť sa môžem s kým chcem. Nestačilo to však a po preložení tohto rozhodnutia do holandčiny, bude zaslané materskej firme. Je to však iba prvý krok, o právoplatný zákaz zatiaľ nejde. Avšak je to vôbec prvý krát, kedy sa v Čechách prijal súdom záver, že Uber je taxislužba a preto musí plniť podmienky, ako každý držiteľ jej licencie. A taktiež Uber bol predbežne zakázaný na území mesta Brno.

Únia a jej kroky

Opäť sa vrátim k svojej myšlienke, ktorá sa dotýka prístupu úradníkov z Bruselu. Keď sú vo viacerých členských štátoch postoje, ktoré bránia rozvoju zdieľanej ekonomiky a teda konkrétne idú proti službe Uber, mal by práve jej koordinátor a podporovateľ na európskej úrovni zasiahnuť. A to tak, že jasne povie aké pravidlá pre Uber majú platiť a najmä, aký bude vzťah k bežnej taxislužbe, kde sú podmienky vo väčšine krajín EÚ prísne. Jedno je však isté, počet zákazníkov, najmä v našom hlavnom meste má rastúcu tendenciu, čo Uber posilňuje. A taxikári? Zatiaľ im ostávajú podnety a protestné akcie.

29.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Juraj Koren Marenčák

    Pokiaľ bežná prax bratislavských taxikárov bude rozdielna sadzba pre Slováka a pre cudzinca, ktorého s radosťou odvezú z Hlavnej stanice na trnavské mýto za 20€, dovtedy obľuba služieb ako Uber alebo VB Taxi bude rásť.

    • darko kmet

      nejde ani tak o cudzincov. staci ze si niekto da par drinkov a hned je sadzba ina. su to uzernici ktori podvadzajubkde sa len da. ta chamrad taxikarska mala byt uz davno odstranena.Mal som dost ked som spred alize cakal 45minut objednany taxik spolocnosti easy taxi a ked sa milostivybkonecne dostavil tak sa ani neuracil zastavit lebonsom vraj kokot a mam v ruke pizzu a on ma so zradlom nikam nezoberie. podotykam ze ta pizza bola zabalena v alobale a mikrotenovej taske….ked som sa snazil stazovat tak mi len zlozili… od tej chvile pre mna taxikari neexistuju a pouzivam uz len uber…

+