MojAndroid

Možno si ani neuvedomujeme, ako veľmi je politika previazaná s technológiami. S nástupom prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu je pravdepodobné, že si to budeme uvedomovať častejšie. Prezidentove opatrenia namierené proti imigrantom znovu rozdeľujú USA a aj celý svet. Ak sa ale verejne známa spoločnosť prikloní k jednému či druhému názoru, zo strany kritikov môžu prísť aj skutočné činy. To sa stalo spoločnosti Uber, ktorá Trumpa podporila a vyslúžila si za to obrovskú vlnu protestov.

A ako najlepšie protestovať proti službe? Prestať ju používať. Presne to spravili tisíce Američanov a vyzvali k tomu aj ďalších. Jednoducho si zrušili účet v službe Uber, podelili sa o to na sociálnych sieťach a hashtag #DeleteUber spopularizovali tak, že sa stal jedným z najpoužívanejších na Twitteri.

Už tu bola situácia skutočne napätá, no krok zo strany Uberu bol skutočne zaujímavý. Služba zmenila celý proces mazania kont a používateľom to výrazne uľahčila. Systémy služby boli totiž zahltené množstvom požiadaviek na vymazanie konta, a tak bolo potrebné niečo robiť.

Z celej situácie vyťažila najviac konkurenčná služba Lyft. Tá výrazne podporila organizáciu ACLU, ktorá otvorene bojuje proti Trumpovým nariadeniam a dokonca hľadá riešenie súdnou cestou. Okrem toho, že službe Lyft narástol dopyt po masových odchodoch používateľov z Uberu, sa Trumpovi kritici môžu stotožniť s ideológiou Lyftu.

Aktualizované 3. 2.:

Medzi časom sa CEO spoločnosti Uber Travis Kalanick vzdal postu v poradnej rade prezidenta Trumpa. Povedal, že účasť v tejto rade nemala nič spoločné s podporou Trumpových protiimigračných opatrení a mrzí ho, že si to verejnosť vysvetlila takto.

Napriek tomu sa svojho postu vzdal a dodal, že sa s prezidentom rozprával a dal mu vedieť, že podľa neho tieto opatrenia proti imigrantom prinášajú veľké rozpory do spoločnosti.

Zdroj: The New York Times via sme.sk

3.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+