MojAndroid

Uber to nemá jednoduché ani u nás. Aj keď sa aktívne snaží, aj cez reklamu získať nových vodičov, v realite sa stretáva s celkom evidentným odporom zo strany registrovaných taxi služieb. Teraz sa to navyše dostáva do novej úrovne, kde sa objavujú prvé pokuty a tiež nové formy boja.

Taxikári ako zákazníci?

Prípad, ktorý teraz vzbudil pozornosť a povieme si k nemu viac, je špecifický najmä tým, že dokumentuje prvú pokutu u nás pre vodiča Uber služby. No podľa prípadu to vyzerá, že aj slovenskí taxikári sa rozhodli svoje záujmy presadzovať formami, ktoré im vo výsledku majú pomôcť zbaviť sa, podľa nich, nelegálnej konkurencie. Ak nepomôžu blokády a upozorňovanie mesta alebo ministerstva na tento problém, nastáva čas na konkrétne podnety. Objednáte si Uber, sadnete si do auta a odveziete sa. Potom však zavoláte mestskú políciu a podáte oznámenie zo spáchania priestupku, keď podľa vás daná preprava nespĺňa zákonom určené náležitosti, to znamená, že nemá licenciu TAXI služby a nie je podľa zákona označená.

Takto viete bojovať s vašou konkurenciou formou, že konkrétne upozorníte a oznámite podozrenie z priestupku a už bude na meste (v našom prípade Bratislava), ako to vyhodnotí a s akým výsledkom. Cieľom zrejme je, aby sa jednak stanovil pre budúce posudzovanie precedens a tiež, aby sa tým odradili ďalší vodiči Uberu. Zatiaľ je to však začiatok, reálny výsledok a najmä snaha takto pôsobiť, sa nedá teraz vyhodnotiť. Ale Občianske združenie koncesných taxikárov práve tento prípad zverejňuje a stavia na ňom. Je to totiž združenie nespokojných taxikárov, ktorí bojujú proti službám, ako je napríklad Uber.

Vodič Uber dostal pokutu 200 EUR

Prvý zaznamenaný prípad s pokutou pre vodiča Uberu sa odohral v Bratislave. Práve tam dostala tamojšia mestská polícia oznámenie, vraj od zákazníka. Tak sa vykonala kontrola a výsledkom bolo konštatovanie, že dané vozidlo, ktoré bolo kontrolované práve na spĺňanie podmienok výkonu pre TAXI službu, nespĺňa tieto podmienky. Nemalo predpísané farebné označené, ani na streche žlté osvetlenie s nápisom TAXI a ďalšie podrobnosti. Samotný vodič uviedol, že práve pre Uber pracuje.

Potom nasledovali dve rozhodnutia. Prvé vydalo mesto, kde bolo nakoniec zhodnotené, že vodič porušil podmienky pre výkon TAXI služby a preto dostal pokutu vo výške 100 EUR. Po jeho odvolaní však pokutu Okresný úrad Bratislava zvýšil, a to na konečnú sumu 200 EUR. Oba úrady sa však jasne zhodli, že vodič Uberu porušil podmienky, ktoré má podľa nich spĺňať, čo sú samozrejme podmienky na výkon TAXI služby. Tieto rozhodnutia sú konečné. Jediná možnosť pre daného vodiča a vlastne aj pre službu ako takú v Bratislave je podať žalobu na súd, aby sa vlastne preskúmalo, či zdieľaná ekonomika, na ktorú odkazuje aj Únia, má prednosť pred formálnymi podmienkami v danom členskom štáte, ktorými limituje výkon TAXI služby.

Ďalší vývoj v prospech TAXI?

Teraz je tu založená vcelku jasná línia, ktorá nevyzerá v prospech služby Uber. Ak totiž budú taxikári využívať takéto formy nahlasovania, potom na základe už rozhodnutej veci v ďalších, identických prípadoch je možné predpokladať, že sa budú ukladať pokuty a dané konanie hodnotiť ako nezákonné. Otázka vyvstáva v prípade, ak sa vodič neprizná, že pracuje pre Uber, no jeho zákazník, vlastne ten, ktorý ho nahlási, to poorie a navyše disponuje svojou objednávkou. Osobne si však nemyslím, že tento prípad naštartuje útlm služby, ktorá je najmä v rámci Bratislavy veľmi populárna a obľúbená.

Aj Uber by mal vyvinúť snahu a pomôcť súdnou cestou vodičom zvrátiť tieto pokuty. Mal by na jeho strane byť cieľ a ambícia dokázať, že na Uber sa podmienky TAXI služby nevzťahujú. Pri jednom prípade to zrejme ešte záujme nevzbudí, však v iných krajinách Únie sa jazdí aj napriek zákazu, ktorý dokonca vydávali súdy. Tak uvidíme, ako sa týmto službám bude ďalej dariť. Bez zásahu Únie sa to však nevyrieši. Naša legislatíva je v tomto prípade úplne pasívna a to sa nezmení ani v budúcnosti.

17.12.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+