MojAndroid

Spoločnosť Uber, ktorá prevádzkuje známu službu na prepravu osôb a jej rôzne variácie (napríklad na prepravu jedla) bude musieť pozmeniť svoje fungovanie na Slovensku. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I na základe žaloby Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov.

Náš tip
Uber v Čechách vyvesil bielu zástavu. Ide sa do licencie a evidovania tržieb
Náš tip
Uber inovuje – cenu za jazdu oznámi dopredu

Uber bude musieť nastoliť viaceré zmeny

Predmetom žaloby bola najmä požiadavka, aby spoločnosť Uber neprevádzkovala svoju službu na Slovensku, nepoužívala na ňu nevhodné vozidlá a takisto aby túto službu nepraktizovali vodiči, ktorí na to nemajú oprávnenie. V rámci žaloby sa spomínané občianske združenie odvolávalo na zákon o cestnej doprave č.56/2012.

Rozhodnutie súdu je právoplatné od 13. marca 2018, spoločnosť Uber sa môže voči nemu odvolať. Sudca okresného súdu Bratislava I dal vo všetkých bodoch za pravdu žalujúcej strane. Informácie priniesol portál etrend.sk.

“Po udalostiach v západných krajinách, keď väčšina vodičov odmietla tento spôsob takzvanej zdieľanej ekonomiky, ako aj nedávnom vyhlásení EÚ, ktorá dala lokálnym vládam voľnú ruku s výrazným odporúčaním postaviť tento model prepravy osôb za finančnú odmenu mimo zákon, sa dalo podobné rozhodnutie očakávať. Za spoločnosť HOPIN môžeme povedať, že sme pripravení pomôcť v preprave všetkým doterajším užívateľom (nielen) tejto služby.” – uviedla spoločnosť HOPIN pre portál etrend.sk.

Spoločnosť Uber musí riešiť aktuálne viacero problémov v súvislosti so svojimi službami. Na dobrej povesti nepridala ani smrteľná nehoda v americkej Arizone. Vozidlo spoločnosti Uber usmrtilo chodca, pričom v tom momente jazdilo v autonómnom režime. Európsky súd rozhodol, že ide o prepravnú službu a tak budú nevyhnutné potrebné licencie. Podľa rozhodnutia tohto súdu si však regulácie určia samotné členské štáty.

Náš tip
Vozidlo Uberu usmrtilo chodca počas autonómneho režimu. Spoločnosť pozastavuje testy

Prostesty v susednom Česku priniesli ďalšie ústupky. Miestne memorandum rozhodlo o tom, že šoféri Uberu tu budú musieť mať taxikársku licenciu a budú taktiež evidovať tržby. Uber bude musieť mať takisto českého – lokálneho prevádzkovateľa. Na Slovensku pôjde o čosi podobné. Uber či obdobné služby zdieľanej ekonomiky budú podľa etrend.sk musieť mať lokálneho prevádzkovateľa a takisto budú musieť na Slovensku odvádzať daň.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
26.3.2018
Zdroj: etrend.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+