MojAndroid

Dlhšie sme písali o spoločnosti Uber a jej službách v kontexte Európskej únie a vyhlásení niektorých jej predstaviteľov, ktorí podobné služby chcú vidieť na zozname zdieľanej ekonomiky. Avšak rozdielny postoj členských štátov, niektoré zákazy, štrajky a boje registrovaných taxikárov dosiahli svoj vrchol. Nakoniec Súdny dvor EÚ rozhodol a hodil Uber na pospas členským štátom, dokonca aj trestnému stíhaniu. 

Uber sa dá zakázať a dokonca aj trestne postihnúť

Zásadné rozhodnutie bolo prijaté pred niekoľkými dňami samotným Súdnym dvorom Európskej únie. Išlo o posúdenie prípadu francúzskej pobočky, ktorá prevádzkuje služby cez aplikáciu UberPop. V zásade je to identická situácia, ako u nás. Zákazník si objedná vodiča, zaplatí cez smartfón a Uber nezabudne ani na faktúru. Aj keď pracuje v takomto móde, francúzske orgány sa rozhodli, že ide o nelegálne podnikanie, keďže je vykonávané bez licencie na taxi službu a začali Uber stíhať (trestne samotnú spoločnosť). Keď prípad skončil na súde v Luxemburgu, očakávalo sa zásadné rozhodnutie. A tak sa aj udialo, súd jasne definoval dve odpovede. Prvá znie, že každý členský štát môže Uber zakázať a zároveň, ak sa naplnia konkrétne znaky a podmienky pre trestné stíhanie, je možné pre nelegálne podnikanie vykonať aj trestné stíhanie. Vo Francúzskom prípade stíhajú samotnú spoločnosť, čo by bolo možné už aj u nás cez neoprávnené podnikanie.

Čiže ako sme už dlho avizovali, pre rozporuplnosť prístupov bolo iba otázkou času, kedy sa orgány Únie do prípadu vložia a výsledkom bude buď podpora pre Uber a jeho zaradenie na zoznam zdieľanej ekonomiky, čo som osobne očakával. Potom by už Uber nemusel preukazovať splnenie licencie pre taxi, ale mohol iba na tomto základe ďalej fungovať. Alebo druhý prístup, ktorý sa plne rozvinul prijatým rozhodnutím, teda Uber sa dá zakázať členským štátom, ak nespĺňa jeho podmienky pre výkon daného podnikania a dokonca aj trestne stíhať, ak je toto podnikanie nezákonné.

Na Slovensku už zákaz je

Aby sme to spresnili, samotný Uber na Slovensku pozastavil svoju činnosť. Stalo sa tak po tom, ako bratislavský súd vydal predbežný zákaz na prevádzku Uber služby. O ten sa zasadilo Občianske združenie koncesovaných taxikárov, ktoré práve s návrhom na súd prišlo. Ako dlho bude celý proces trvať nie je nateraz jasné. Uber zároveň uviedol, že svoje služby isto obnoví, jeho rozhodnutie ohľadne pozastavenia výkonu služby je iba dočasné. Okrem tohto sa konečne aktivizuje aj naše ministerstvo dopravy, ktoré sa hrdo hlási k tomu, že pracuje na zmenách, ktoré jednak spresnia podmienky pre taxikárov a najmä, priamo do zákona konečne zavedú aj podmienky pre samotný Uber a podobné služby, ktoré bude musieť každá spoločnosť plniť. Je iba jasné, že až teraz sa začne lobistický boj o to, ako budú tieto podmienky vyzerať. Od ich znenia bude totiž závisieť, či sa z Uber služby u nás vlastne stane TAXI alebo určitý hybrid, ktorý bude mať iba časť povinností. Rozhodne však môžeme uviesť, že licencie a podobné podmienky podľa mňa definitívne odradia väčšinu vodičov, ktorí teraz pre Uber jazdia.

Uber vydal včera vyhlásenie, podľa ktorého sa bude voči predbežnému zákazu pre svoje služby brániť a teda odvolá sa voči rozhodnutiu bratislavského súdu. Nateraz však ostáva situácia nezmenená, Uber dočasne svoje služby pozastavil a o definitíve pre Slovensko sa bude rozhodovať zrejme v dlhšom časovom rámci. Uber sa zároveň spolieha aj na ministerstvo a jeho návrh zmien, od ktorého očakáva zachovanie voľnosti pre svoje aktivity. No uvidíme.

15.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+