MojAndroid

Na konci minulého roka sa objavili správy o tom, že prepravná spoločnosť Uber zavíta aj na Slovensko. Už vtedy šlo o pomerne kontroverznú službu, ktorá cenovo podkopávala klasické TAXI služby a spôsobila výrazné protesty v rôznych častiach sveta. Napriek tomu UBER expanduje do ďalších svetových oblastí a v polovici augusta sa dostala služba aj k nám. Prvých niekoľko dní fungovala v špeciálnom režime, keď sa zákazníci v Bratislave mohli voziť zadarmo. Teraz je už ale prevádzka v plnom prúde a čoraz viac ľudí spoznáva novú možnosť prepravy po našom hlavnom meste. Ako ale Uber funguje a aké sú jeho výhody, resp. nevýhody oproti klasickým TAXI službám?

1. Je UBER klasickou TAXI službou?

Stučne povedané – nie. Ak by sme ale začali túto otázku ďalej skúmať, narazili by sme na množstvo problémov a prakticky by sme museli riešiť tie najväčšie prekážky, ktorým Uber vo svete čelí. Predstavitelia spoločnosti sa ohradzujú, že UBER nie je prepravnou spoločnosťou a iba sprostredkúva službu od vodičov k zákazníkom. Vodiči nesú všetku zodpovednosť za bezpečnosť zákazníka a UBER si od vodičov berie iba províziu vo výške približne 20 % z každej prepravy. Problémom ale je rôznorodá legislatíva mnohých štátov, ako aj klasifikácia prepravnej služby. UBER sa snaží všetkým týmto problémom vyhýbať, no niektoré vlády postupujú rovnako a prijímajú nové opatrenia, ktoré sú špeciálne namierené na službu UBER.

Screenshot_2015-08-20-20-15-31 Screenshot_2015-08-20-20-15-18 Screenshot_2015-08-20-20-14-47

2. Služba funguje jednoducho a rýchlo

Ak aj patríte medzi tých ľudí, ktorí o službe UBER ešte nikdy nepočuli, jej fungovanie si osvojíte rýchlo a jednoducho. Pomocou mobilnej aplikácie si nájdete najbližšieho prepravcu, zadáte, kam chcete ísť a už iba počkáte na prepravcu. Telefón vás dokonca upozorní aj na to, keď váš prepravca prichádza a vy ho už len počkáte a rovno nasadnete. Nemusíte mu ani hovoriť, kam chcete ísť – informácie, ktoré ste zadali do aplikácie, sa preniesli aj na jeho zariadenie a on už vie, kam vás má vziať.

3. Dve aplikácie – jedna pre zákazníka, jedna pre prepravcu

Zatiaľ, čo zákazníci používajú tradičnú aplikáciu UBER, prepravcovia majú vo svojom zariadení nainštalovanú aplikáciu UberPartner. Služba je tak dokonale separovaná pre zákazníkov a prepravcov a vy môžete jednoducho využívať výhody aplikácie určenej pre zákazníkov. Tá ponúka prehľadné prostredie a veľmi jednoduché ovládanie. Okrem toho, že vám pomôže v našom hlavnom meste, sa vám môže zísť aj v zahraničí. UBER dnes funguje už vo vyše 50 krajinách a ak navštevujete tradičné turistické mestá vo svete, UBER vám môže ušetriť množstvo peňazí.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

4. Nezľaknite sa povinnosti poskytnúť údaje o platobnej karte

Pri prvom prihlásení do aplikácie UBER bude od vás požadované poskytnutie informácií o vašej kreditnej karte. Bez toho nemôžete službu využívať – pre zjednodušenie celého procesu totiž platíte za jazdu priamo strhnutím položky z vašej karty. Zatiaľ nedostanete ani žiadnu faktúru, čo je jedným z kontroverzných prvkov služby. V niektorých častiach sveta už fungujú provizórne faktúry, ale stále nejde o plnohodnotné bločky, iba vyúčtovanie prepravy s detailami vašej jazdy. Je možné, že aj na toto sa zameria Finančná správa, no aspoň základné faktúry by mali začať vodiči UBER-u vydávať už čoskoro aj u nás.

File illustration picture showing the logo of car-sharing service app Uber on a smartphone next to the picture of an official German taxi sign

5. Dopredu viete, koľko budete platiť

Hlavnou výhodou oproti klasickým TAXI službám je cena. Okrem toho, že za cestu zaplatíte v drvivej väčšine menej, ešte aj dopredu približne viete, koľko budete za cestu platiť. Základné cestovné je 1,20 EUR. Za každú minútu zaplatíte 0,09 EUR a za každý kilometer 0,36 EUR. To znamená, že dopredu síce viete približnú cenu jazdného, no prípadné kolóny alebo iné zdržania môžu znamenať značné predĺženie jazdného a znásobenie “minútového” poplatku. Prepravcovi ostáva až 80% z tejto sumy, zvyšných 20% si necháva Uber ako províziu za prevádzku služby.

uber

6. Menej čakania na auto

Keď si objednáte klasický taxík, cesta trvá často dlhšie aj kvôli tomu, že naň musíte čakať. Aby ste sa ubezpečili, že vám ho nevezme niekto iný, musíte naň čakať na dohodnutom mieste a často sa avizovaná doba príchodu predĺži. UBER ale využíva služby inteligentných mobilných zariadení. Vy si môžete jednoducho vybrať auto, ktoré je k vašej polohe najbližšie. Tesne pred jeho príjazdom sa na vašom zariadení zobrazí upozornenie s informáciou o príjazde, a tak nemusíte čakať ani vy, ani prepravca. Zatiaľ je v Bratislave k dispozícii nedostatok áut a zákazníci sa sťažujú na dlhšie čakacie doby, no to by sa malo s pribúdajúcimi prepravcami zmeniť. Napríklad v New Yorku si na auto UBER počkáte v priemere iba dve minúty.

Screenshot_2015-08-20-20-14-19 Screenshot_2015-08-20-19-53-39 Screenshot_2015-08-20-19-53-24

7. Informácie o šoférovi aj o aute

Hoci UBER nie je certifikovaná prepravná služba, máte aspoň nejaké záruky o spôsobilosti vodiča. Ten musí poskytnúť informácie o trestnej bezúhonnosti a dopravnej spôsobilosti. V Bratislave zatiaľ funguje služba UberX, kde nie je obmedzená kvalita automobilov. Tie môžu byť maximálne 10 rokov staré, no nemáte žiadnu garanciu týkajúcu sa triedy či kvality automobilu. Už pri objednávaní ale viete, ktorý šofér a na akom aute pre vás príde. Ak by vám auto nevyhovovalo, môžete cestu zrušiť pri jeho príjazde, no zaplatíte za to 2 eurá. Výhodou je aj hodnotenie šoférov, ktoré zanecháte pri ukončení jazdy pomocou vašej aplikácie.

Uber nesklamal, vyskusal som aj ja :-) #PressAtWork #uber #Bratislava #MojAndroidsk

Fotka uverejnená používateľom Michal (@michalchabada),

8. Prepravcom sa môžete stať aj vy

Spoločnosť UBER by nemohla fungovať bez samotných vodičov. Tými sa môžete stať aj vy – stačí, keď prejdete vstupnými kontrolami a môžete začať prepravovať ľudí. Podmienkou je aj spomínaný vek auta, ktorý nemôže prekročiť 10 rokov. Približne 80 % z ceny každej jazdy ide vodičovi do vrecka, no ten musí brať do úvahy aj opotrebovanie auta a ďalšie záležitosti. Stáva sa totiž samostatne zárobkovo činnou osobou a pri prekročení ročných limitov príjmu mu prislúchajú všetky daňové a odvodové povinnosti.

9. Zatiaľ iba v Bratislave

UBER funguje na Slovensku zatiaľ iba v Bratislave. Ťažko predpokladať, že by sa mala služba dostať aj do ďalších miest Slovenska, no ideálnym kandidátom sú Košice. V každom prípade je potrebné najskôr dosiahnuť dostatočný počet prepravcov v Bratislave a až neskôr sa môže služba rozširovať aj ďalej. Aj teraz zákazníci informujú o tom, že vodiči sa sústreďujú iba do centra a v okrajových častiach Bratislavy budete na auto čakať márne. Postupom času by sa ale aj toto mohlo zmeniť.

10. Má UBER nejaké nevýhody?

V tomto článku sme zväčša opisovali iba výhody služby UBER. Nájdu sa ale aj nejaké negatívne stránky služby? Tou najväčšou je fakt, že celkovú garanciu bezpečnosti preberá na seba vodič. Rovnako tak musí zákazník dôverovať vodičovi, že ho zoberie na stanovené miesto po stanovenej ceste. Samozrejme, zákazník môže neskôr poskytnúť negatívne hodnotenie, čo znamená postih aj pre prepravcu, no v danej situácii môže spôsobiť zbytočné meškanie zákazníkovi veľké problémy. Ostatné nevýhody sa vzťahujú najmä na konkurenčný boj s ostatnými TAXI službami, ktoré sa proti UBER-u na mnohých miestach vo svete búria. Celkovo by bežný zákazník mal profitovať najmä z nižšej ceny a pohodlia pri objednávaní a čakaní na auto. Zrejme až po niekoľkých týždňoch ale uvidíme, aké budú skutočné ohlasy užívateľov na Slovensku.

23.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+