MojAndroid

Už veľmi dlho sa špekuluje o tom, aká technológia nahradí súčasne rozšírené li-ion batérie. Dopyt po batériami poháňaných zariadeniach stále rastie, no je zrejmé, že niekoľko desiatok rokov stará technológia nemôže donekonečna stíhať s neustále rastúcimi požiadavkami používateľov. Výskumná spoločnosť ITRI má v rukáve jednu zaujímavú alternatívu, ktorou je URABat (Ultrafast Rechargable Aluminium Battery). Tá má niekoľko skutočne skvelých vlastností a potenciál v niektorých prípadoch nahradiť súčasné li-ion batérie.

https://youtu.be/g1_0J330HMc

URABat je vytvorená kombináciou hliníka a grafitu, čo sú oveľa stabilnejšie materiály ako lítium. Aj pri priamom poškodení je tak oveľa nižšie riziko vznietenia či výbuchu. Okrem toho, tieto batérie vydržia oveľa dlhšie. Podľa všetkého by mali vydržať až 10 000 cyklov bez výraznej straty kapacity, čo je neporovnateľne viac ako v prípade súčasných li-ion batérií. Okrem toho môžu byť URABat batérie tenké ako kúsok papiera a aj rovnako ohybné. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie, keď takéto batérie je možné nabiť v priebehu jednej minúty.

Výhodou sú aj použité materiály, ktorých je na povrchu Zeme dostatok. Zásoby lítia sa neustále míňajú a lacný a dostupný hliník je tak skutočne skvelá alternatíva. Výroba takejto batérie by mala stáť iba polovicu toho čo stojí výroba li-ion batérií, no samotný výrobný proces by sa nemal veľmi líšiť. Je preto zrejme iba otázkou času, kedy skutočne uvidíme prvé zariadenia s takýmito batériami aj v bežnom živote. Otázne ešte je, ako je to s ich kapacitou a v akých zariadeniach s nimi môžeme počítať.

Zdroj: Itri 1, 2 via Android Authority

18.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+