MojAndroid

Obrazovky typu OLED sú súčasťou mnohých moderných smartfónov. Disponuje nimi napríklad aj nositeľná elektronika. Čoraz častejšie túto technológiu vnímame aj v prípade telefónov s nižších cenových kategórií. Čomu však tento technologický pojem značí? Aké sú výhody a nevýhody OLED panelov a aké sú vlastne rozdiely medzi jednotlivými obrazovkami s označeniami OLED, AMOLED, Super AMOLED, Dynamic AMOLED alebo napríklad aj Dynamic AMOLED 2X? Dozviete sa v tomto článku. Informácie sú dostupné na webe juhokórejského giganta Samsung, ktorý tieto displeje produkuje.

Základná štruktúra a funkcia OLED panela

Portál Android Police sa venoval téme funkčnosti OLED displejov. Tieto obrazovky pozostávajú z miliónov svetelných diód vyhotovených na organickej báze. Vo svojej štruktúre teda obsahujú uhlík. Písmeno “O” v skratke stojí pre pojem “Organic”. Tieto špeciálne svetlo emitujúce diódy produkujú červené, zelené alebo modré svetlo (RGB). Keď nimi preteká elektrický prúd, rozsvietia sa. Keďže každý jeden zobrazovací bod (pixel) okrem zobrazenia farby produkuje aj samotné svetlo a teda nie je potrebné žiadne podsvietenie.

Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro
Samsung Galaxy S23 Ultra a iPhone 14 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vďaka tejto skutočnosti sú OLED obrazovky podstatne tenšie a môžu byť taktiež aj ohybné. Absencia podsvietenia taktiež zabezpečuje zobrazovanie obsahu s veľmi vysokým kontrastom. Ten sa meria porovnávaním najsvetlejšej časti s tou najtmavšou. Keďže reprezentácia čiernej farby prebieha vypnutím daného pixelu alebo skupiny pixelov, dočkáme sa “nekonečného kontrastu”. OLED obrazovky teda ponúkajú najvernejšie zobrazenie čiernej.

recenzia Redmi Note 12 Pro 5G
Redmi Note 12 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

Okrem toho OLED ponúka veľmi živé farby a takmer okamžitú odozvu. Iné typy obrazoviek musia pre zmenu farby fyzicky zmeniť orientáciu tekutého kryštálu, čo zaberá podstatne väčšie množstvo času, ako vypnutie či zapnutie červenej, zelenej alebo modrej diódy. Zaujímavou vlastnosťou OLED zobrazovačov je aj možnosť vytvorenia priehľadného panela v závislosti od použitých materiálov pri výrobe. Na čo sú však priehľadné displeje v praxi dobré? Slúžia napríklad na implementáciu optického skenera odtlačkov prstov priamo pod displej alebo v dnešnej dobe už aj na integráciu predného “selfie” snímača do obrazovky.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Veľkou výhodou OLED displejov je ich znížená energetická náročnosť. Práve vďaka absencii podsvietenia a neaktívnych pixelov počas zobrazovania čiernej býva spotreba energie v porovnaní s ostatnými typmi obrazoviek nižšia. Je ale nutné zmieniť aj tú horšiu stránku týchto displejov. Postupom času a pôsobením UV žiarenia zvyknú degradovať skôr. Dôvodom je degradácia samotnej organickej zložky, ktorá zapríčiní “vypaľovanie”. Problém zvykne nastávať hlavne počas dlhodobého zobrazovania jedného obrázku na tom istom mieste panela. Statické prvky používateľského prostredia sa tak časom môžu do displeja “vypáliť”.

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Softvér pre zariadenia s OLED obrazovkami tak musí byť prispôsobený na to, aby sa rovnaké grafické prvky nenachádzali vždy na jednom a tom istom mieste. To je napríklad dôvod, prečo sa grafika Always On displeja pohybuje po samotnom zobrazovači. Mimochodom, Always On obrazovky majú zmysel iba ak telefón využíva OLED panel – inak by bola spotreba energie veľmi vysoká, pretože podsvietenie by muselo byť neustále aktívne.

Aký je rozdiel medzi OLED a AMOLED displejmi?

V krátkosti povedané, AMOLED je pokročilejšou verziou OLED zobrazovača. Je tenší, ľahší a flexibilnejší ako OLED displej. Technológia AMOLED taktiež zabezpečuje možnosť implementácie rýchlejších obnovovacích frekvencií pre zabezpečenie plynulejšieho zážitku z používania. Skratka OLED značí pre Organic Light Emitting Diode a AMOLED zas pre Active Matrix Light Emitting Diode.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Označenie Super AMOLED sa používa v prípade displejov, ktoré sa môžu pochváliť kontrastom až na úrovni 100000:1. Okrem toho majú krajšie farby, lepšie pozorovacie uhly, excelentnú odozvu a tenšie prevedenie.

Huawei Watch D
Huawei Watch D | Zdroj: Filip Spevár

Dynamic AMOLED je ďalšou generáciou Super AMOLED obrazoviek. Používať sa začali v roku 2019 a pridávajú certifikáciu HDR10+ a 100 % pokrytie farebného gamutu DCI-P3. Neskôr prišli aj Dynamic AMOLED 2X panely. Označenie “2X” smeruje na zdvojnásobenie obnovovacej frekvencie z pôvodných 60 Hz na 120 Hz.

Počuli ste už o POLED?

Prvé OLED panely mali organické materiály na sklenenom substráte. Sklo je však krehké a bolo potrebné použiť ohybnejší materiál. Tým je plast. POLED teda značí pre Polymer Organic Light-Emitting Diode a prináša výhody po stránke odolnosti. Výmena skleneného substrátu za plastový navýšila odolnosť voči rozbitiu.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip | Zdroj: Tomáš Kanálik

POLED taktiež priniesol aj nový spôsob implementácie. Dizajnéri dokážu zúžiť veľkosť okrajov vďaka možnosti schovať elektroniku pod okraj displeja. POLED predstavuje OLED panel s tenšou konštrukciou, je flexibilnejší a vyznačuje sa vyššou odolnosťou. Nevýhodou tohto typu obrazoviek je ich vyššia náchylnosť na vytvorenie vypálených miest.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Náš tip
Google radí: Úplné vybitie batérie je to najhoršie, čo môžete urobiť
4.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+