Blokovanie reklamy cez softvérové nástroje a ich legálnosť. Podľa súdov je to v poriadku

Blokovanie reklamy na web stránke sa dá realizovať viacerými spôsobmi. Jeden z nich ponúka aj nástroj, ktorý je celkom známy, AdBlock Plus. Jeho nasadenie však nemusí každému vyhovovať a najmä, reklamné spoločnosti, ponúkajúce svoje produkty zúria. Ich reklama sa nedostane k užívateľom vo všetkých prípadoch, najmä keď zasiahne takýto nástroj.

Biely list je nelegálny

Isté je, že ak máte biznis postavený na reklame, ktorú buď predávate alebo tvoríte a šírite medzi zákazníkov, každé obmedzenie jej zobrazenia je mrzuté. Voči tomu sa už pred vyše rokom zdvihla veľká vlna nevôle, ktorá začala v Nemecku súdnymi spormi. Tamojší prevádzkovatelia reklamy neboli nadšení, keď im AdBlock Plus začal blokovať ich reklamy a tie sa v prehliadačoch vôbec nezobrazovali. Celkom to vyvolalo päť súdnych sporov, kde sa riešila okrem otázky zákonnosti takejto praktiky, aj tvorba tzv. white-listing. Spoločnosť Eyeo, ktorá práve nástroj na blokovanie vytvorila, okrem tohto vedie aj zoznam reklám a ich tvorcov, ktoré podľa nich sú v poriadku pre zobrazovanie. Pričom ako kritérium na zaradenie si Eyeo vyberá z hodnôt ako je agresivita reklamy, jej spôsob spracovania a prezentácie a podobne. Dôležité je, ako moc reklama „útočí“ na užívateľa a tiež, akým spôsobom.

Súdy sa však zhodli, že tvorba takýchto zoznamov (white list) legálna nie je. Teda pre spoločnosť Eyeo to znamená, že ich ďalej nesmie viesť a vytvárať. Vzbudzuje to totiž dojem, že jedna reklama je v poriadku, zatiaľ čo druhá nie. A práve tvorca AdBlock Plus nie je tým subjektom, ktorý by mal a bol oprávnený takéto kritéria stanovovať a podľa nich zaraďovať reklamy a ich tvorcov do zoznamov.

Zásah na vyše 50 miliónov užívateľov

Odhad je, že tento nástroj na blokovanie zasahuje dnes približne päťdesiat miliónov užívateľov a ich počítače (počítajú sa aj mobilné zariadenia), kde je zároveň aktívny. To už je masa, kde sa oplatí zasiahnuť, ak sa vám, ako zadávateľovi reklamy zdá, že nepokrývate trh, za ktorý platíte. Preto sa jednou z dotknutých spoločností stala aj divízia RTL, pod ktorú patria viaceré kanály a distribučné spoločnosti. No ich snaha bola zatiaľ neúspešná. V prebiehajúcich súdnych sporoch sa vždy súdom konštatovalo, že takéto aktivity a praktiky v ničom nenarážajú na práva hospodárskej súťaže alebo európske právo, a to tým, že by ich porušovali. AdBlock Plus môže teda pôsobiť ďalej, pričom výhry v Nemecku majú a budú mať dopad aj na iné krajiny, nakoľko súdy posudzovali aj kontext európskej legislatívy.

Inak samotný tvorca nástroja, firma Eyeo nie je úplne charitou. Ak sa zamýšľate, čo je vlastne cieľom takéhoto správania sa, dá sa celkom jasne identifikovať. Aj keď je to prezentované ako ochrana užívateľa od otravnej, neobjednanej a niekedy aj agresívnej reklamy, má svoj plne definovateľný komerčný aspekt. AdBlock Plus je pre malé weby zdarma, no ak sa jedná o desať miliónov zobrazených reklám za mesiac a viac, už sa bavíme o financiách. Ak sa chce takýto web zaradiť do zoznamu a byť pre užívateľa prípustnou reklamou, bude ho to stáť 30% z jeho reklamných tržieb. Aký vlastne spoločnosti majú záujem o takéto zaradenie do zoznamov, nie je štatisticky jasné, no vyvolané súdne spory s veľkými nemeckými spoločnosťami naznačujú, že samotné blokovanie reklamy je účinné a najmä zasiahne veľkú skupinu ľudí. Tu sa už ušlé tržby a zobrazenia vyčíslujú v červených číslach.

 

Ako sa pozerajú na takéto blokovanie reklám naši čitatelia? Je to pre vás vítaná alebo snáď aj nutná služba, keď už dnes je reklama v každom rohu stránky? Alebo vám nevadí, keď sa spustí video aj so zvukom na webe bez toho, aby ste čokoľvek preto spravili? A teda vám nevadí si ju buď pozrieť alebo zatvoriť okno s videom. Radi by sme spoznali aj váš názor na dnešnú podobu web stránok a na nástroje, ako je AdBlock Plus. Zatiaľ sa zdá, že ich legálnosť je obhájiteľná.

Virtuálna realita sa snaží vydobyť si svoje miesto. Zatiaľ však s chabým úspechom.

Zážitok v podobe návštevy virtuálnej herne, ktoré aj na Slovensku už vznikajú a ponúkajú svoje služby, je skvelý. Vtedy človek pochopí, že ak sa bude vývoj v tejto oblasti zlepšovať, za niekoľko rokov sa stane predmetom bežnej domácej zábavy a nie iba drahou alternatívou na víkend. Iba nedávno, písal sa rok 2014, Facebook kúpil startup Oculus. A keď už Facebook investuje do virtuálnych okuliarov, tak musia aj ostatní. Veď to čo robí úspešná firma je dobré kopírovať. Po troch rokoch sa môžeme pýtať, kde sa virtuálna realita vlastne dostala?

Google a jeho Cardboard

Ešte sa vráťme do roku 2014. Keďže pred troma rokmi boli technológie a najmä hardvér okolo virtuálnej reality drahý (nie, že by tomu bolo dnes podstatne inak), prišiel Google s riešením s názvom Cardboard. Ak by sme sa pozreli na všetky možnosti, ktoré sa na poli takýchto okuliarov vyskytli, tak svoju predstavu ponúkol okrem Google, aj Sony s PlayStation VR alebo už spomenutý Oculus a samozrejme známy Samsung Gear VR. Predaje sú však celosvetovo chabé, súčet za všetky okuliare ponúkajúce virtuálnu realitu predstavuje iba šesť miliónov kusov za predchádzajúci rok. A to pritom Sony uvádzalo, že jeho virtuálna realita osloví až 2.5 milióna zákazníkov (nakoniec sa nedostali ani na hranicu jedného milióna). Google však všetkým vytrel zrak a niekoľko miliónov predaných kusov je rekord spomedzi všetkej konkurencie. Stále je to však iba akási vstupná brána do virtuálne reality, kde sa okrem Google aplikácii nič nedeje.

Návšteva herne za 30 EUR

Najväčší zážitok a kontakt s tým, ako dnes môže vyzerať a kam sa posunula virtuálna realita, predstavuje herňa. Už sú aj na Slovensku a pre štyroch ľudí za približne 30 EUR na hodinu to predstavuje jedinečný spôsob vidieť, ako sa technológia vyvinula a čo dnes, v roku 2017 ponúka. A pritom nejde iba o hry, môžete pristáť na mesiaci, ovládať svoju kanceláriu alebo vystúpiť na horu v Himalájach.  Toto je skutočne zážitok, no kvôli drahému hardvéru ostane ešte minimálne päť rokov v režime, ako je tomu dnes. Má to však aj výhodu, niektoré prostredia stále potrebujú kvalitný obsah a je tu ešte čo zlepšovať.

Virtuálna realita hry

Kvalitný obsah a technológia, ktorá by ho prinášala. To je stále oblasť, kde sa vývoj nesmie zastaviť. A čísla ukazujú, že ani nezastaví. Veď ročné investície sa už prehupli cez dve miliardy USD. V tom má prsty najmä Facebook a jeho Oculus (800 miliónov USD) a dokonca Pokémon Go. Ten sa radí tiež medzi virtuálnu realitu, je však zaujímavý z iného hľadiska a to je počet užívateľov. Veď za prvý týždeň iba v USA zaznamenala hra 65 miliónov hráčov a to je už zaujímavá platforma na investovanie a vývoj. Stále je to však celosvetovo s virtuálnou realitou a jej využívaním slabé. Napovedá o tom štatistika známeho servera Steam, ktorý uvádza, že iba 0,38% jeho zákazníkov používa virtuálnu realitu v podobe nejakého zariadenia. To sú skutočne žalostné čísla. Kľúčom k rozširovaniu a veľkému úspechu bude hardvér a najmä jeho cena. Už Google ukázal, že ak sa ponúka niečo čarovné (a to virtuálna realita pre mnohých je) a cena je akceptovateľná, môže sa jednať o miliónový predaj. A iba ten naštartuje vývojárov. Samozrejme, ide to spoločne, pretože bez obsahu bude akýkoľvek kvalitný hardvér k ničomu.

Slovenské liečenie poruchy očí

Príbeh, ktorý ma zaujal je zo Slovenska. Zrejme okrem jeho pacientov málokto tuší, že v Martine je oftalmológ, ktorý sa ako jeden z prvých cez Kickstarter stal majiteľom okuliarov Oculus Rift. A dnes práve virtuálna realita pomáha doktorovi Žiakovi liečiť pacientov. A to aj vďaka špeciálnej hre, ako je Diplopia. Skutočne netradičné využitie technológie, ktorá sa vníma iba na hranie hier a snáď ešte na prežívanie udalostí, ktoré sa týkajú bežného života v trochu inom (virtuálnom) svete.

Avšak na počte reálnych užívateľov virtuálnej reality, ktorý generuje napríklad Steam vidieť, že túto technológiu čaká ešte dlhá cesta k domácnostiam a bežnému používaniu. Aj keď si môžem zaplatiť vstup do špeciálnej herne a užiť si dnešnú podobu virtuálnej reality, počty ľudí, ktorých to zaujme sa počítajú v desiatkach, čo je stále málo. Nakoniec, ani nemusím chodiť do herne a keď to chcem iba vyskúšať a ušetriť tridsať eur, v bratislavskom nákupnom centre takáto možnosť je. A čo záujem? Je skutočne nízky a okrem detí, ktoré spočítame na jednej ruke to okoloidúce masy vôbec neláka. Aj z tohto je zrejmé, že virtuálna realita má pred sebou ešte niekoľko rokov, pokým sa bude vnímať, ako bežná a celkom tradičná súčasť zábavy.

Nezabúdajte, že virtuálnu realitu si zadarmo môžete prísť vyskúšať aj na naše Android Roadshow.

Skladateľné a rozširovateľné telefóny. Dočkáme sa ich v dohľadnej dobe?

Telefón, ktorého jednotlivé časti sú k sebe pripojené tak, aby ste ich mohli v prípade potreby vymeniť alebo nahradiť lepšou, vo väčšine prípadov výkonnejšou alternatívou. To je vraj budúcnosť telefónov, kedy si ich budeme skladať podľa svojich predstáv a nie podľa predstáv ich tvorcov. Samsung však tvrdí, že technológia je ešte v plienkach a tak skoro to nebude.

Google Ara

V roku 2014 bol prvýkrát prezentovaný projekt od Googlu s názvom Ara. Práve týmto spôsobom vtedy internetový gigant uvažoval a plánoval budúcnosť. Dnes, po dvoch rokoch je vraj koncept pre testovanie vývojárov hotový. Jeden z dominantných hráčov na svetovom trhu, ktorým Samsung stále je však tvrdí, že dnešné technológie a tiež softvér ešte neumožňujú priniesť pre zákazníkov telefón, ktorý by sa dal skladať. Dokonca Samsung odďaľuje svoje plány okolo skladateľných displejov, kde sme už mali vidieť prvé modely. Predstavené boli v roku 2013 na konferencii CES.

 

Samsung mal odlišnú predstavu ako Google, chcel ponúkať zákazníkom možnosť zmeny veľkosti displeja, kedy by sa z klasického rozmeru päť palcov dokázal stať väčší, osem palcový displej.  Idete sledovať fotografie alebo video, tak si displej zväčšíte, tým, že sa k nemu pripojí jeho ďalšia časť a hneď je tu rozmer malého tabletu. Dokonca začiatok roka 2017 mal byť dátum, kedy si aj koneční užívatelia mohli takýto model prvýkrát kúpiť. Samsung však svoje plány zmenil a podľa slov Koh Dong-jina, šéfa mobilnej divízie spoločnosti, je to realita za niekoľko rokov, nie mesiacov. Práve vývoj samotného riešenia a spôsobu ovládania nakoniec donútili spoločnosť, aby svoje smelé plány prehodnotila. Koncept však počítal iba so zmenou veľkosti displeja, ostatné parametre by boli dané výrobcom.

 

Druhý v poradí, kto sa zamýšľa nad zväčšovaním displejov je Lenovo. Ich koncept s názvom Folio má ponúkať možnosť zväčšenia displeja až na osem palcov, ak to bude zákazník potrebovať. V zloženom stave by potom obe jeho časti mali tvoriť prednú a zadnú stenu telefónu, pričom aj vtedy budú plne funkčné. Folio však ostáva iba v režime návrhu a vzoru, ako si značka predstavuje budúcnosť v tejto oblasti. Problém, ktorý Lenovo priznáva však súvisí s vysokými nákladmi na výrobu a najmä vzhľadom a hrúbkou takto koncipovaných modelov. Sú proste príliš neatraktívne, čo súvisí najmä so stavom technológie, ktorá je na ich výrobu použitá. Nakoniec sa ukazuje, že Samsung mal svoj odhad dobrý a nebude to otázka mesiacov, ale rokov, pokým sa podarí pripraviť a uviesť do predaja funkčný a príťažlivý dizajn.

Náš tip
VIDEO | Folio flexibilný tablet naživo | Lenovo Tech World 2016

Náš tip
VIDEO | Lenovo ukázalo prototypy ohybného smartfónu a tabletu | Tech World 2016

 

Opačnou cestou ako zmienená dvojica výrobcov sa rozhodol ísť Google a ten svoje plány ohľadne uvedenia prvých testovacích modelov zatiaľ nemení. Známy Google Ara je vízia spoločnosti pre budúcnosť a predstavuje skladačku, kde si každý môže vymeniť alebo nahradiť časť telefónu podľa vlastného uváženia. Google avizuje, že prvé modely pre testovanie budú k dispozícii už na jeseň tohto roka, teda skutočne za pár mesiacov.

 

Ak by sa pridali aj ďalší výrobcovia, za dva, prípadne tri roky tu môžeme mať niekoľko modelov, s ktorými sa budeme hrať aj v dospelosti ako deti. Už vidím svoju dcéru, ako mi bude meniť veľkosť pamäte alebo interný fotoaparát s dovetkom, že je to ako jej detské lego. Ostáva však otvorená otázka, ako dopadne Google a kedy sa podarí Samsungu a ďalším spoločnostiam vytvoriť komerčný produkt pre masy.

APLIKÁCIE | Polarr: Profesionálny nástroj pre úpravu fotografií

Úprava fotografii už nie je privilégiom počítačov, základné možnosti už teraz môžeme vykonať aj na mobilných zariadeniach s Androidrom. V obchode Google Play nájdeme stovky rôznych riešení pre úpravu fotografii, pričom najnovšie prichádza aplikácia s názvom Polarr Photo Editor. Táto sa za prvé dva týždne od uvedenia môže pochváliť takmer miliónom stiahnutí, tak sa poďme pozrieť, čo nám ponúka.

Používateľské rozhranie aplikácie je segmentované v rohoch displeja, pričom pracovnú plochu si môžete upraviť podľa potrieb. V hornej časti obrazovky sú umiestnené tlačidlá, ktoré zobrazia príslušné nastavenia po bokoch plochy. Ľavá strana obrazovky je určená pre filtre rôznych kategórií, ako je film, umenie a ďalšie. Základná verzia pritom ponúka len niekoľko možností a ostatné si používatelia musia zakúpiť vrámci vnútorných nákupov. Na opačnej strane nájdeme tradičné nástroje, ako je expozícia, kontrast, teplota, deformácia a mnoho ďalších. Každá z týchto možností otvorí ďalšie ovládacie prvky, pomocou ktorých nastavíte ich hodnotu.

Screenshot_2015-08-07-10-26-58

Aplikácia ponúka tiež krokmi neobmedzené vrátenie späť, orezanie fotografie, prípadne úpravu farieb cez krivky, HSL, alebo úpravy v špecifických bodoch ako v Lightroome. Polarr tak ponúka naozaj veľmi prepracované možnosti pre úpravu fotografii z vašich mobilných zariadení. Používateľské prostredie je upravené aj pre využitie na tabletoch, kde na väčších displejoch dávajú úpravy väčší zmysel. Aplikáciu si môžete stiahnuť z obchodu Google Play a to bezplatne.

Verzia: 4.6.1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 4.6.1.0
Aktuálna cena: Zdarma

HRY | Frontline Commando 2: Pokračovanie akčnej strieľačky s vylepšenou grafikou

Mobilné zariadenia neponúkajú práve najlepšie ovládanie pre akčné hry a preto herné štúdiá hľadajú spôsob, ako mobilné hry v tomto smere vylepšiť alebo aspoň obísť zložité ovládanie. Príkladom je Glu a jeho pokračovanie akčnej strieľačky Frontline Commando 2, ktorá opäť využíva skrývanie sa za prekážkami a takmer úplne odstraňuje priestorový pohyb. Novinka sa len nedávno dostala do obchodu Google Play a to zadarmo, vďaka čomu sú samozrejme prítomné vnútroherné nákupy.

Podobne ako v minulej časti, aj tu začínate ako vojak s obmedzenou výzbrojou, ktorú si časom vylepšujete za peniaze získané v jednotlivých misiách. Medzi najvýznamnejšiu novinku v hre sa pripísala vylepšená grafika a nový tímový element, vďaka ktorému si budete môcť po dobu jedného levelu najať spolubojovníka so špeciálnymi schopnosťami. Ten bude nápomocný najmä v zložitých misiách. Hra ponúka okrem toho režimy singleplayer a multiplayer a v oboch prípadoch je cítiť prítomnosť nákupov. Ak sa nerozhodnete minúť nejaké peniaze, často sa ocitnete v situácií, kedy budete jednoduchšie misie opakovať s cieľom získať peniaze na lepšiu výzbroj. Hra vás dokonca upozorňuje pred misiou, aby ste si vylepšili zbrane pre jej úspešné dokončenie a tiež vám ponúkne ochutnávky lepších zbraní na jednu misiu. Tieto však môžu stáť poriadne veľa.

[vc_gallery type=”image_grid” interval=”3″ images=”281512,281511,281510,281509″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” img_size=”173×173″]

Aj napriek silným vnútroherným nákupom sa jedná o zaujímavé pokračovanie so skvelou grafikou a zvukmi. Hru Frontline Commando 2 určite odporúčame aspoň vyskúšať. V obchode Google Play si ju môžete stiahnuť zadarmo z Google Play napríklad prostredníctvom nášho widgetu nižšie.

Verzia: 3.0.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.3
Aktuálna cena: Zdarma