MojAndroid

Na sklonku minulého roka sa objavila prvá, nesmelá správa. Stanice, ktoré ponúkajú svoj signál na programy Markíza a JOJ sa rozhodli, že je čas povedať nie ich doterajšiemu spôsobu šírenia. A na svete sa objavil cenník, ktorý pýta v priemere dve eurá za zákazníka, a to od operátorov, ktorí ich signál šíria.

Doterajší prenos minulosťou

Markíza a JOJ sa dala šíriť cez rôznych operátorov, vrátane vysielanie HD kvality za rôznych podmienok. Niektorí uvádzajú, že dokonca bezplatne. Avšak poplatky sa v určitej výške platili, no boli pre podnikateľský model na ďalšie šírenie akceptovateľné. A teda toto spojenie šírenia znamená, že lokálny alebo aj veľký operátor si mohol vybrať, že chce do balíka desiatok staníc pridať aj tie slovenské a potom ich mohol ponúkať zákazníkom. Môj osobný príklad, platím za 100 staníc zhruba 12 EUR mesačne, pričom mám stále v ponuke aj Markízu a JOJ. Teraz sa to všetko mení a práve na jeseň roku 2017 je prelomové obdobie, kedy sa ceny za šírenie signálu dostávajú do praxe.

Pozreli sme sa na niekoľko operátorov, každý uvádza iné ceny, ktoré od neho Markíza a JOJ požaduje za svoj vlastný signál. Je to závislé od rokovania a najmä počtu konečných užívateľov. No cena sa pohybuje v priemere 2 EUR za jedného zákazníka, avšak je aj prípad, kedy sa cena po rokovaniach dostala na polovičnú hodnotu. V praxi vcelku jednoduchá, no pre viacerých zákazníkov nepríjemná situácia. Na mojom prípade je vidieť, že platím balík 100 staníc, kde sú aj tie, ktoré spadajú pod Markízu a JOJ. Teraz mi operátor oznámil, že ich z tohto balíka vyraďuje a spoplatňuje osobitnou sumou 4,55 EUR mesačne.

Takto sa zachovali aj iní prevádzkovatelia služieb, pozreli sme sa na Satro, ktoré bude účtovať za tieto slovenské programy 2 EUR mesačne. A taktiež ich vyradí z balíka, kde boli súčasťou ako základná ponuka. Podobným spôsobom robí zmenu aj operátor Antik, kde sa zachovanie staníc okolo Markízy a JOJ bude spoplatňovať navyše sumou 2 EUR mesačne.

Viazanosť a čo s ňou bude?

V momente, kedy si človek platí službu dlhšie obdobie, ani nevníma jej zmeny, ak sú pozitívne. Mnohí operátori postupne navyšujú zoznamy a počty staníc, najmä vďaka rozširovanému HD vysielaniu. Teraz je to opačná situácia, z balíka, za ktorý platím a dokonca som pri ňom viazaný, začnú programy ubúdať. A preto sa začínam pýtať. Základná otázka v tomto prípade znie, či môžem v súvislosti s navyšovaním ceny alebo odoberaním väčšieho množstva staníc zmluvu predčasne ukončiť?

Zákonné ustanovenie, ktoré na to dáva odpoveď je potom nasledovné (§ 43 ods. 2 písm. c) zákona č. 351/2011 Z. z.):

„Podnik (myslené operátor) je povinný písomne, elektronickou poštou alebo službou krátkych správ (SMS) oznámiť účastníkovi najmenej jeden mesiac vopred podstatnú zmenu zmluvných podmienok a zároveň ho informovať o jeho práve odstúpiť od zmluvy o poskytovaní verejných služieb bez sankcií, ak tieto zmeny neakceptuje; oznamovacia povinnosť je splnená aj oznámením účastníkovi, že došlo k podstatnej zmene zmluvných podmienok a kde sa s týmito zmenami môže podrobne oboznámiť.“

Pri operátoroch, ktorých som overoval, bola jedna vec spoločná. Situáciu spôsobenú zásahom staníc Markíza, JOJ a spol., ktorá vyvolala jednak zmenu ponúkaných staníc a tiež ich spoplatnenie, vnímajú ako podstatnú zmenu zmluvných podmienok a umožňujú zákazníkovi jednostranné zrušenie zmluvy, bez sankcie samozrejme. Týka sa to tiež viazanosti, teda tú istú možnosť má aj zákazník, ktorý má na svojej zmluve viazanosť. Niekomu môže vadiť, že nebude mať tieto slovenské stanice, iní sa práve naopak potešia. Platiť však za tento obsah už bude treba. Sú však aj operátori, ktorí deklarujú ceny bezo zmeny, ako je napríklad UPC. Čiže treba sa individuálne rozhodnúť, či obsah týchto programov, ak ich môj operátor spoplatní, zachovám. Pre mňa to bola vcelku jednoduchá voľba a priplácať si rozhodne nebudem.

12.10.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+