MojAndroid

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), jeden z najväčších výrobcov polovodičových súčiastok na svete oznámil, že disponuje novou technológiou, vďaka ktorej je teraz schopný vyrábať dvojjadrové procesory Cortex A9 s taktom až 3,1GHz. Oproti súčasnej generácii čipov, ktoré pracujú štandardne na frekvenciách od 1 do 1,5GHz je to veľký nárast. Takéto zvýšenie pracovnej frekvencie umožnil nový 28nm výrobný proces nazývaný HPM (High Performance Mobile Computing). Zvýšenie frekvencie prinesie aj nárast výkonu, ktorý však už pri procesoroch s nižšími taktovacími frekvenciami je viac než postačujúci. Navyše pri takto vysokých frekvenciách môžeme očakávať aj pomerne vysokú spotrebu. Preto sa predpokladá, že takýto procesor sa objaví najmä v zariadeniach s trvalým pripojením do elektrickej siete. Spoločnosť však tvrdí, že nový čip nie je určený iba pre výkonovo a energeticky náročne zariadenia a pri nižších taktoch dokáže efektívne pracovať aj v telefónoch a tabletoch.

Hoci architektúra Arm Cortex A9 nie je najnovšia, určite ešte nepovedala svoje posledné slovo. Nájsť ju môžeme tiež v procesore NVIDIA Tegra 3 alebo Exynose 4 Quad, ktorý poháňa aj najnovší Samsung Galaxy SIII. Cortex A9 však postupne začne nahradzovať nová vylepšená architektúra ARM Cortex A15, ktorá sľubuje vyšší výkon a nižšiu spotrebu aj pri menšom počte jadier. V zariadeniach by sa však mala objaviť až na prelome rokov 2012/2013.

Zdroj: androidauthority.com

9.5.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+