Americký prezident Donald Trump sa v jednom zo svojich tweetov vyjadril, že USA zváži zotrvanie spoločnosti ZTE, ktorá je popredným svetovým hráčom na pôde komunikačných technológií, na americkom trhu. Pôsobenie čínskej spoločnosti na území Spojených štátov je však podmienené pokutou 1,3 miliardy amerických dolárov a minimalizovaním bezpečnostných rizík.
Senator Schumer and Obama Administration let phone company ZTE flourish with no security checks. I closed it down then let it reopen with high level security guarantees, change of management and board, must purchase U.S. parts and pay a $1.3 Billion fine. Dems do nothing….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 25, 2018
Trump prehovoril o záchrane ZTE na americkom trhu už v minulosti. Podanie pomocnej ruky argumentoval tým, že tu taktiež existujú záujmy americkej strany, konkrétne niektorých firiem, ktoré spolupracujú so ZTE. Jeho piatkový tweet však spustil vlnu kontroverzie, pretože momentálne obchodné vzťahy medzi oboma mocnosťami, USA a Čínou, sú viac ako napäté. Konflikt spustilo údajné zavádzanie čínskej strany pri informovaní o kontakte s Iránom a severnou Kóreou, na čo reagovalo USA uvalením sankcií. Jednou z najväčších komplikácií spojených so sankciami je fakt, že ZTE nemôže spolupracovať s americkými dodávateľmi. Mimo iného aj s výrobcom procesorov Qualcomm. Taktiež hrozí uvalenie vyššieho CLO na tovary z Číny.
Odpoveď z kongresu na Trumpove vyjadrenia na seba nenechala dlho čakať. Väčšinou sa v kongrese hovorí o nevýhode dohody pre americkú stranu a často sa skloňuje možnosť bezpečnostnej hrozby pre Spojené štáty.

Krok prezidenta Trumpa voči čínskej ZTE je prekvapivý aj preto, že ďalší čínsky gigant Huawei, nenašiel v USA otvorené dvere, práve kvôli údajným bezpečnostným rizikám. Čínska strana s k ponúkanému riešeniu ešte nevyjadrila, no podobné konflikty vždy sprevádzajú ťahanice, preto nepredpokladáme, že sa spor uzavrie behom najbližších dní.
Dobrý deň, odporúčam opraviť chybu v článku – skratka mil. je skrátene milión. Skratka miliardy je mld.