MojAndroid

Americký prezident Donald Trump sa v jednom zo svojich tweetov vyjadril, že USA zváži zotrvanie spoločnosti ZTE, ktorá je popredným svetovým hráčom na pôde komunikačných technológií, na americkom trhu. Pôsobenie čínskej spoločnosti na území Spojených štátov je však podmienené pokutou 1,3 miliardy amerických dolárov a minimalizovaním bezpečnostných rizík.

Trump prehovoril o záchrane ZTE na americkom trhu už v minulosti. Podanie pomocnej ruky argumentoval tým, že tu taktiež existujú záujmy americkej strany, konkrétne niektorých firiem, ktoré spolupracujú so ZTE. Jeho piatkový tweet však spustil vlnu kontroverzie, pretože momentálne obchodné vzťahy medzi oboma mocnosťami, USA a Čínou, sú viac ako napäté. Konflikt spustilo údajné zavádzanie čínskej strany pri informovaní o kontakte s Iránom a severnou Kóreou, na čo reagovalo USA uvalením sankcií. Jednou z najväčších komplikácií spojených so sankciami je fakt, že ZTE nemôže spolupracovať s americkými dodávateľmi. Mimo iného aj s výrobcom procesorov Qualcomm. Taktiež hrozí uvalenie vyššieho CLO na tovary z Číny.

Odpoveď z kongresu na Trumpove vyjadrenia na seba nenechala dlho čakať. Väčšinou sa v kongrese hovorí o nevýhode dohody pre americkú stranu a často sa skloňuje možnosť bezpečnostnej hrozby pre Spojené štáty.

Donald Trump a najvyšší predstaviteľ Číny Si Ťin-pching

Krok prezidenta Trumpa voči čínskej ZTE je prekvapivý aj preto, že ďalší čínsky gigant Huawei, nenašiel v USA otvorené dvere, práve kvôli údajným bezpečnostným rizikám. Čínska strana s k ponúkanému riešeniu ešte nevyjadrila, no podobné konflikty vždy sprevádzajú ťahanice, preto nepredpokladáme, že sa spor uzavrie behom najbližších dní.

30.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+