MojAndroid

Minulý rok nebol pre trh smartfónov práve najprívetivejší. V dôsledku vojny na Ukrajine a s tým súvisiacej inflácie klesol dopyt po smartfónoch. Ukazujú to aj predaje za posledný štvrťrok (Q1 2023), ktoré boli medziročne nižšie o 12 % v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku. Informáciu priniesol portál TelecomLead.

Napriek nižším medziročným predajom ukazuje trh znaky stabilizácie poklesu

Portál sa opiera o štatistiku analytickej spoločnosti Canalys. Napriek medziročnému poklesu však trh podľa analytikov ukazuje znaky stabilizácie poklesu. Ďalší štvrťrok by tak mal byť z pohľadu predajov vďaka zlepšujúcej sa ekonomickej situácii vo svete a vyššiemu dopytu lepší. Navyše budú na trhu už aklimatizované niektoré vlajkové smartfóny, ktoré boli predstavené behom prvého štvrťroku.

Predaje smartfónov v posledných štvrťrokoch
Predaje smartfónov v posledných štvrťrokoch | Zdroj: telecomlead.com

V prvom štvrťroku bol najúspešnejším predajcom juhokórejský Samsung s podielom s 22 %, čo je viac než minulý štvrťrok, ale o 2 % menej než pred rokom. Navyše je to len o 1 % viac než Apple, ktorý síce oproti minulému štvrťroku klesol na druhé miesto, ale medziročne jeho podiel stúpol na 21 %. Hlavný dôvodom je solídny dopyt po jeho sérii Apple iPhone 14 v Q1 2023.

Predaje smartfónov v posledných štvrťrokoch
Predaje smartfónov podľa výrobcov v posledných štvrťrokoch | Zdroj: telecomlead.com

Spoločnosť Xiaomi si udržala tretie miesto s 11 % podielom na trhu, k čomu prispelo uvedenie jej nových produktov ku koncu štvrťroka. Jej čínski konkurenti OPPO a vivo posilnili svoje pozície v Ázii, Tichomorí a na domácom trhu, čo sa prejavilo aj na globálnych predajoch. S podielmi 10 % a 8 % opäť obsadili štvrté a piate miesto na trhu. V posledných týždňoch sa však v súvislosti s obidvoma spoločnosťami často hovorí o ich odchode z Európy.

Náš tip
OPPO má nový patent. Takýto smartfón ste ešte nevideli
19.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+