MojAndroid

Repasované smartfóny zaznamenávajú hlavne v čase ekonomickej krízy vyššie predaje, čo potvrdzuje aj najnovšia štatistika analytickej spoločnosti CounterPointResearch za rok 2022.  Najpredávanejšou značkou je v tomto segmente bez prekvapenia naďalej Apple.

Globálny trh repasovaných smartfónov rástol o 5 %

Medziročne vzrástol tento trh z globálneho pohľadu až o 5 %, pričom trh s novými smartfónmi v tomto období klesol o 12 %. Ide tak o rovnaké čísla ako v roku 2020. Zaujímavé však je, že v Číne došlo v minulom roku na trhu repasovaných smartfónov k medziročnému poklesu o 17 %. To malo podľa analytikov súvisieť s prísnymi opatreniami proti Covidu v tejto krajine. V Indii naopak trh v roku 2022 vzrástol o 19 %.

Nové vs nepasované smartfóny | Zdroj: Counterpointresearch.com

Spoločnosť Apple získala na tomto trhu v 2022 dominantný 49 % globálny podiel. Repasované smartfóny Apple iPhone sa tešia veľkej obľube aj u nás. V Rusku po invázii ruskej armády na Ukrajinu a odchode Applu z ruského trhu sú často jedinou možnosťou ako získať smartfón tejto značky. Za Applom sa s 26 % podielom umiestnil juhokórejský Samsung.

Podiel výrobcov na trhu repasovaných smartfónov | Zdroj: Counterpointresearch.com

Po týchto dvoch odvekých rivalov si zvyšné malé podiely rozdelili čínske spoločnosti. vivo a OPPO si v roku 2022 udržali svoj 3 % podiel na trhu, zatiaľ čo Huawei klesol zo 4 % na 3 %. Zároveň sa zvýšil dopyt po 5G modeloch, najmä na vyspelých trhoch, ako sú USA, Európa a Japonsko. V roku 2022 tvorili 5G modely 13 % celosvetového predaja repasovaných smartfónov.

Náš tip
Smart Banka 2023: poznáme najlepšiu bankovú aplikáciu. Padol rekord aj v počte hlasujúcich
26.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+