MojAndroid

5G je úplne nová technológia, ktorej implementácia bude trvať nejaký ten čas. Niektoré krajiny sa do výstavby infraštruktúry pustili s veľkým nadšením, iné čakajú. Na Slovensku zatiaľ plnohodnotnú 5G sieť nemáme.

To ale nijako nebráni predaju 5G smartfónov. Zatiaľ čo v minulom roku sme ich mohli na našom trhu spočítať na prstoch jednej ruky, teraz je situácia výrazne odlišná. Najskôr to začalo drahými vlajkovými loďami renomovaných výrobcov, neskôr sa pridali aj ostatní. Momentálne prakticky neexistuje výrobca, ktorý by vo svojom portfóliu nemal smartfón s podporou 5G.

Motorola moto g 5G plus titulka
Motorola moto g 5G plus: Najlacnejší 5G smartfón na trhu

A teraz to nie je výhradou len tých najdrahších vlajkových lodí. Nedávno bol predstavený napríklad OnePlus Nord, ktorý má vysoké ciele. Najlacnejším 5G zariadením na našom trhu je momentálne Motorola moto g 5G plus za cenu pod 400 eur.

250 miliónov 5G zariadení v roku 2020

Podľa informácií portálu Phonearena sa očakáva, že v priebehu roka 2020 bude aktívnych vyše 250 miliónov zariadení s podporou sietí piatej generácie. Najviac z tohto pripadne na Čínu, až 170 miliónov smartfónov, čo predstavuje vyše 70 % podiel. Na konci roka 2019 bolo predaných približne 25 miliónov 5G zariadení, v roku 2020 očakávame nárast o ďalších 225 miliónov. Aj napriek tomu, že pandémia koronavírusu má na predaje smartfónov negatívný dopad. Vysoké čísla v Číne potvrdzuje aj fakt, že podiel predaných 5G smartfónov v roku 2020 je tu vyše 50 percentný.

Samsung Galaxy S20 Ultra zoom

Významným celosvetovým hráčom na poli 5G je Huawei. Ten dominuje nielen v domovskej Číne. Nepáči sa to najmä USA. Naposledy Spojené štáty pohrozili Brazílii. Ak bude Brazília využívať 5G sieť od Huawei, bude niesť sankcie.

5G sieť, hoaxy a obavy o zdravie

Vo svete sa šíria v súvislosti s 5G sieťami rôzne hoaxy, výmysly a nepotvrdené informácie. Niektorí dokonca budovanie infraštruktúry 5G spájajú s fenoménom koronavírusu. Na internete sa objavujú samozvaní podnikatelia, ktorí predávajú USB kľúče, ba dokonca lampy, ktoré vás zaručene ochránia pred nebezpečným žiarením. A ľudia ich aj reálne kupujú.

lampa proti 5G somavedic - 1
Lampa proti 5G žiareniu z Česka

Pravdou je, že zatiaľ žiadny výskum nepotvrdil negatívny vplyv na ľudský organizmus. V tomto smere je dôležité poznamenať, že ide o novú technológiu a výskumov ešte neprebehlo dostatok na to, aby sme mohli vyvodiť jednoznačný záver.

Náš tip
5G siete a ich dopad na ľudský organizmus. Máme sa čoho obávať?
4.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+